Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как България се включи в Световната молитва за мир?

Преди няколко дни България стана част от глобалната инициатива "Обща молитва за мир", която събра съмишленици от цял свят в общ стремеж към мир и благоденствие. На 21 септември йога студия от София, Пловдив, Варна, Бургас, Перник и Габрово се включиха в международната инициатива за първи път. Събитието привлече участници от различни социални слоеве – известни личности, политици и бизнесмени, включително Ричард Гиър, Дийпак Чопра и Мадона.

Инициативата "Обща молитва за мир" започва през 2020 г. в Унгария, когато движението "Силата на жените", създадено от Кръга на свещените жени Ánanda, поставя основите на международна молитвена верига под наслов "Заедно за мир". Оттогава събитието се превръща в глобално движение, обединяващо хора по света в колективна молитва.

Г-жа Даниела Северинова от фондация "Калпатару" сподели в ефира на предаването "Нашият ден" за значението на участието на инициативата и българското участие. "Участието на всеки един от нас е изключително важно. Това е нещо, което дава на всеки един от нас нещо за неговия душевен мир, а от друга страна, това се връща към вселената, умножено в пъти", заяви тя.

Тя разказа и за началото на движението, което започва преди четири години по инициатива на унгарската женска група. "Те вярват, че силата и гласът на жената са изключителни и важни в днешния свят. Тяхното желание е тези традиционни ценности да бъдат адаптирани към ХХI век."

През 2024 г. инициативата става международна, а фондация "Калпатару" е поканена да участва и да разшири кръга на участниците, като включи свои партньори и духовни общества от различни държави. Така, заедно с България, много други страни се присъединяват към глобалната молитвена верига.

Според Северинова особено значим е приносът на множество йога студия от България, които са се включили активно в инициативата. "Най-интересното извън България беше включването на 500-годишна джамия в Индия. Получи се истинско единение между различни духовни общества. В Перу, например, имаше цяла седмица на мира."

Тази година България участва за първи път в "Общата молитва за мир", но се очаква това да се превърне в ежегодно събитие с все повече участници.

На въпрос какво би казала на политиците, Северинова отговори: "Обърнете се към себе си и намерете вътрешния мир, защото когато намериш мир в себе си, ще можеш да го видиш навън. Промяната започва отвътре и се разпростира навън."

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Молдова. Може би

Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16

Конкурс за тъп разказ: Можем ли да направим глупавото забавно?

В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...

публикувано на 20.12.24 в 10:36