Заради припомнянето, че дори най-абсурдните начинания могат да ни доведат до прости истини и осъзнаване на наивността, "Триумф" на Петър Вълчанов и Кристина Грозева взе "Златна роза" за най-добър филм на тазгодишния 42-ри фестивал на българското кино във Варна.
За журито, публиката и Съюза на българските филмови дейци той беше най-яркият филм в програмата на фестивала и е крачка нагоре в развитието на режисьорското дуо. Според кинокритиката "Триумф" е един екзистенциален филм, жесток от гледна точка на абсурда и гротеската си, който обаче успява да разсмее зрителя.
Радва, разбира се, и с отличния си актьорски състав – Маргита Гошева и Мария Бакалова, които си поделиха наградата за женска роля, Иван Савов, Юлиан Вергов, Юлиан Костов, Иван Бърнев и други.
Те пресъздават на екрана секретна работна група от високопоставени офицери от българската армия, ръководена от ясновидка, която след падането на комунизма в началото на 90-те години на миналия век започва да копае дупка в търсене на мистериозен артефакт, който ще донесе окончателния триумф на страната.
Със световна премиера на кинофестивала в Торонто, избран за българското предложение за "Оскар" на предстоящите Американски филмови награди, "Триумф" се превръща в алегория на нашето собствено битуване в разпадналата ни се държава. Тъкмо за това в "Кино с думи" говори и режисьорът му Петър Вълчанов.
"Ние по някакъв начин все още си копаем в тази дупка и в този тунел, в търсене на нещо велико, което ще ни се случи. Вярвайки, надявайки се на поредния месия, лъжемесия, който ще се появи, или извънземен разум, или какво ли още не. Някак си хората предпочитат да вярват в тези неща, отколкото реално да погледнат и да видят къде са, в каква ситуация са. Сляпата вяра има голяма сила, която за съжаление не води до много хубави неща", каза той и обясни, че именно абсурдът на сляпата вяра в чудесата ги е провокирала да разкажат тази история.
Още за демокрацията като незрялото дете, родило се след падането на Стената, за опитите ни да променим ситуацията, заради които изпадаме все още в комични ситуации, за доверието в екипа, което води до триумф на екрана, и за радостта от първата среща на филма с българската му публика – чуйте от Петър Вълчанов в звуковия файл.
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио . Той сподели своята визия за музиката, работата с оркестъра и предизвикателствата, които съпътстват диригентската професия. Всеотдайност и интензивност в работата с оркестъра..
Младият артист Ана Аврамова прави скок от специалността си на пиар към творческия занаят на линогравюрата. Първоначално има мечта да отговаря за музикални фестивали и има кратка, но изпълнена с щастие кариера на барабанист. Въпреки че сега това е в миналото й сега се смее, че тогава е виждала сериозно бъдеще с бандата си. Пандемията промени много..
За тринадесетото международно фотобиенале "Фодар", което – отбеляза 25 години от първото си издание през 1999, е разговорът с председателя на "Фодар" и куратор на изложбата д-р Антоан Божинов. А специален гост на предаването е Боряна Пандова, която представя своята изложба "Мръсно" – част от нейния цикъл "Обекти на невниманието". Неделя от 22.00 по..
" Ако не си идеалист, когато си на 20 години – значи нещо ти има. Идеалист ли си обаче, когато си на 40 – със сигурност нещо не ти е наред“, каза пред " Артефир " хърватският режисьор Звонимир Муниврана. Той е завършил психология в Загребския университет, след което учи кино и сценични изкуства в Института " Лий Страсбърг " в Лос Анджелис...
На последния ден от месец март, на Сцена "Централни хали", ще се проведе моноспектакълът на Наталия Цекова. Представлението разказва за свят, изпълнен с мечти, надежда и абсурдни комични ситуации. В него ще видите циганка, която трябва да крие самоличността си, за да има работа, както и как се провеждат циганските сватби, изпълнени с много смях и..
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg