Три века след нейното създаване, музикалната трагедия на Шарпантие – "Медея", намира своята майсторска интерпретация на сцената на Парижката "Опера гарние".
Световноизвестният клавесинист, диригент, музиколог и педагог Уилям Кристи и основаният и ръководен от него ансамбъл Les Arts Florissants представят бароковия шедьовър. Постановката е дело на опитния режисьор Дейвид Маквикар, който пренася действието във времето на Втората световна война, като по този начин засилва трагичния характер на героинята.
Чудесен състав от ентусиазирани солисти, сред които Леа Дезандре, Райноуд фон Мехелен, Лисандро Абадие, Лоран Наури, Ана Виейра Лейте, заедно с хора и оркестъра на Les Arts Florissants изпълняват тази единствена опера на Шарпантие, която се отличава с голямо оркестрово богатство. По-младите певци са преминали подготовка в бароковата академия "Градината на гласовете", основана от Уилям Кристи и Пол Агню през 2002. По-опитните им колеги са утвърдени имена от европейските оперни сцени, с явно стилово предпочитание към бароковия репертоар.
Бъдете с нас тази събота 5 октомври от 20.00 на вълните на програма "Христо Ботев", за да преживеем заедно музикалното превъплъщение на драмата "Медея" от френския бароков композитор Марк-Антоан Шарпантие.
Действащи лица и изпълнители:
• Медея, магьосница (мецосопран) – Леа Дезандре
• Язон, принц на Тесалия (тенор) – Райноуд фон Мехелен
• Аркас, довереник на Язон (тенор) – Лисандро Абадие
• Креон, цар на Коринт (бас) – Лоран Наури
• Крьоз, дъщеря на Креон (сопран) – Ана Виейра Лейте
• Нерин, довереница на Медея (мецосопран) – Еманюел де Негри
• Оронте, принц на Аргос (баритон) – Гордън Бинтнер
• Клеон, довереница на Креюз (сопран) – Елоди Фонар
• Двете деца на Медея – роли без пеене
С участието на хора и оркестъра на Les Arts Florissants.
Диригент Уилям Кристи
Снимки - Elisa Haberer - OnP
Световни артисти и носители на наградата "Грами" гостуваха на десетото издание на Plovdiv Jazz Fest, което се откри в Деня на народните будители и продължи три дни в Дома на културата "Борис Христов" в града под тепетата. За цялостен принос в българската джаз музика тази година награда получи певицата Мими Николова. Артистичният директор на..
Датският музикант БАУН (BAUN) издаде дебютния си албум Beginnings на 25 октомври 2024 г. Съчетавайки джаз, соул, арендби, поп, фънк и бразилска музика, албумът отразява забележителните качества на БАУН като вокалист и автор на песни, а едновременно с това представя комбинация от вдъхновяващи мелодии, танцувални ритми и прочувствени текстове...
1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..
На 4 ноември, Васко Василев, световноизвестният български цигулар, изнесе първия от трите си концерта в София. Той представи новия си проект Vasko & The Violin , заедно с премиера на едноименния документален филм. Днес, 5 ноември, той ще изнесе специален безплатен концерт за ученици от столични гимназии в зала 1 на НДК . По-късно вечерта ще се състои..
Концерт на Зорница Иларионова и Божана Павлова под надслов "Огън и страст за цигулка и китара" ще се състои в Българския културен институт в Будапеща на 5 ноември. В продължение на четири дни Зорница Иларионова проведе и Майсторски клас по цигулка у нас. Тя се утвърждава на сцената като солист и камерен изпълнител с участията си в парижката зала..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе засегнат въпросът за възможността и предизвикателствата на живота по крайбрежието на..
38-ото издание на Киномания ще предложи 50 филма на любителите на качественото кино. Очаква се наситена програма от специални събития, премиери на..
"Чумата" е весел разказ за сериозни неща в превод на Аглика Олтеан. Сценичната обработка и постановката са на Боил Банов, сценографията – на Юлияна..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg