Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поетът Петър Баранов за Деня на бесарабските българи и силата на езика

| обновено на 29.10.24 в 09:52
Българският фестивал в Болград
Снимка: Уикипедия

Днес, 29-ти октомври, отбелязваме Деня на бесарабските българи – празник, посветен на българите в Бесарабия. Този ден съхранява паметта за хилядите българи, напуснали родината си и осели нови земи, като същевременно са останали верни на своите корени и език.

Историята на празника започва през далечната 1938 година и е тясно свързана с осветяването на храм-паметника "Свето Преображение Господне" в Болград. Строителството на този величествен храм започва през 1833 г. и завършва пет години по-късно благодарение на доброволния труд на 10 000 преселници от българските земи. През годините на комунистическия режим честването на празника е прекъснато, но след 1989 г. традицията е възстановена и празникът отново заема своето заслужено място сред българите в Украйна и Молдова. В България също се отбелязва с празнични мероприятия, организирани от Дружество Родолюбие и Центъра на бесарабските българи в България, като в София се провеждат културни събития, които събират българи от всички краища.

В рубриката "Темите на деня" на "Нашият ден" се срещаме с бесарабския поет Петър Баранов от Нови Трояни, Украйна. Той разказва с вълнение за значението на този празник и за непреходната връзка на бесарабските българи с родината. "При нас в момента е мирно, войната е на Изток," споделя поетът, "но преживяваме тежко тази война, защото много момчета от нашето село воюват там и много вече са загинали." Въпреки тези трудности, за Петър Баранов Денят на бесарабските българи носи радост и гордост, както и възможност да поздрави всички свои сънародници, пожелавайки им здраве и мирно небе.

Неговият разказ за живота в Бесарабия носи духа на отминали времена и топлото чувство на принадлежност. "Някога беше прекрасно село, сега опустява. Хората тук са много трудолюбиви, имаме и запазени традиции – помагаме си един на друг," споделя той, добавяйки, че любовта към българския език и култура е заложена у него от ранна възраст. "Обикнах българското и българския език още от малък, макар че не съм го учил литературно. Имахме радио и слушахме български приказки. За мен България беше мечта", казва той. Споделя, че изпитва благодарност към своите предци, които са съхранили българския език.

Със същата обич и преклонение към родния език, Петър Баранов ни представя един от своите стихове, посветен на красотата и силата на българското слово:

Не забравяй чедо, не забравяй този чуден български език
С обич вред поддържай го, прославяй и подкрепяй го до сетен миг.

Той за всички чувства има думи – за любов, за стонове и плач
чувал е камшици и куршуми, но мълчал пред злобния палач.

Чуйте цялата поема и разговора с Петър Баранов в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12