В рубриката "Разговорът" се съсредоточихме върху една тема, която засяга всеки от нас – остаряването и как то се възприема в българското общество. Поводът за разговора беше документалният филм за проекта за достъп до изкуство за възрастни хора "Аз съм тук". За неговото значение и развитие разказа ръководителят на проекта, Надежда Дичева, в ефира на "Нашият ден".
Проектът "Аз съм тук" е вдъхновяваща инициатива, която цели да представи изкуството не просто като хоби, а като активен и ефективен метод за справяне с предизвикателствата на остаряването. "Изкуството е средство за превенция на редица проблеми, които съпътстват остаряването", обяснява Дичева. Един от най-сериозните аспекти, към които проектът се стреми да насочи вниманието, е социалната изолация – фактор, който оказва пряко влияние върху качеството на живот в напреднала възраст.
Проектът включва няколко етапа, първият от които бе посветен на танците. В продължение на три месеца хора над 60-годишна възраст имаха възможността да се потопят в магията на три различни танцови стила и да се включат в класове по оздравително движение. Дейностите имаха за цел да подпомогнат както физическото, така и психическото здраве на участниците, като същевременно им предоставят радост и нови социални контакти.
С паралелното провеждане на танцовите уроци бе заснет и документален филм, който следи целия процес на инициативата. Във филма са включени интервюта с участниците и разкази на хората, които стояха зад реализирането на проекта. "На 4 ноември се състоя премиерата на нашия документален филм, и залата беше препълнена", сподели Дичева с ентусиазъм, което само подчертава значимостта и успеха на начинанието.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Филмът и всички дейности по проект "Аз съм тук" се финансират по програма Социално ангажирани изкуства 2023 на Национален фонд Култура и с подкрепата на Fest Team и Cantek.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg