Днес православните християни отбелязват началото на Коледния пост – период на духовна подготовка за един от двата най-големи църковни празника – Рождество Христово. Постът продължава 40 дни до самата Коледа и символизира важен период на смирение и саморазмишление. Отец Михаил Трифонов от храм "Света Троица" в с. Кардам, който следва пътя на своя баща свещеник вече 30 години, споделя разсъжденията си по тази тема.
В интервю за "Нашият ден" отец Михаил подчертава значението на поста като съществен елемент от християнската аскеза, основана на многовековния опит на църквата. "Когато в началото на Рождественския пост говорим за християнската аскеза, трябва да си даваме сметка, че в своята съборност и многовековен опит църквата е определила да има такъв пост“, споделя отецът. Според него, постът е средство за духовно укрепване и не е задължение – в църквата няма нищо принудително. Важно е човек да разбере, че е аскезата е както душевна, така и телесна.
Отец Михаил обръща внимание, че постът далеч не се ограничава само до въздържание от определени храни. Той представлява първата крачка към по-дълбокото осмисляне на спасението и същността на духовния живот. „Постът има далеч по-дълбок смисъл от простото въздържание от определени храни. Говорим за спасение и това е само първата крачка към смисъла на поста,“ посочва той.
В заключение, отец Михаил подчертава, че постът е път към самоосъзнаването и духовното израстване, което подготвя вярващите за празнуването на Рождество Христово – моментът на въплъщението на Спасителя и източник на надежда и светлина за целия християнски свят.
Чуйте в звуковия файл.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg