На 25 ноември светът отбелязва Международния ден за елиминиране на насилието над жени, а в София това ще бъде подчертано със символично протестно шествие под надслов "Нито една повече". Събитието ще започне в 18:00 ч. пред Съдебната палата и ще има за цел да обърне общественото и институционалното внимание към тревожните нива на домашно насилие и системното неглижиране на правата на жените.
Камелия Ценева от колектива "Феминистки мобилизации", една от организаторките на шествието, сподели в ефира на "Нашият ден", че този ден е повод да заявим категорично несъгласието си с отношението на политиците към проблема с насилието над жени в страната. "Днес е Международен ден за борба с насилието срещу жени, и по целия свят се организират протести. Това не е само български проблем, но това не означава, че не трябва да го разрешим", каза тя.
Ценева подчерта, че в България от години се обещават законодателни и структурни промени, но резултатите остават недостатъчни. Сред основните искания на шествието са сериозни превантивни мерки, които включват въвеждане на сексуално образование в училищата. "Децата трябва да се научат да разпознават какво е насилие и какво не", обясни тя. Освен това, според нея е необходимо обучение за всички, които работят с жертви на насилие – от социални работници до полицейски служители.
Друг сериозен проблем, който организаторите искат да бъде адресиран, е липсата на достатъчно кризисни центрове в страната, където жертвите на насилие да могат да получат необходимата помощ и подкрепа.
Шествието "Нито една повече" в София е част от международно движение за елиминиране на насилието над жени. Подобни демонстрации ще се проведат и в други български градове като Пловдив, Варна, Стара Загора и Габрово, обединявайки усилията на различни организации и граждани за привличане на внимание към този сериозен социален проблем.
Чуйте в звуковия файл.
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
На 25 ноември, Международния ден за елиминиране на насилието срещу жените, гост в ефира на "Нашият ден" беше Мария Стефанова от "Зонта Интернешънъл" – организация, посветена на правата на жените. В предаването тя сподели за усилията, които организацията полага в борбата с насилието над жени, както и за иновативния проект "Рада", целящ да..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg