"Никола Гюзелев – гласът, който вае живот в изкуството" е изложба в галерия "Средец" с творби на оперния бас и академичен художник, посветена на 10 години от неговата смърт.
Изложбата е организирана от фондация "Никола Гюзелев", Биенале "Артемидия" - Рим, заедно с галерия "Средец" и с подкрепата на Министерството на културата на България.
Гласът на Никола Гюзелев съпътства нарисуваните от него картини, подредени в столичната галерия.
В интервю за "Артефир" от вечерта на откриването (3 декември) проф. Аксиния Джурова, куратор на изложбата, заявява, че двата таланта на художника и певец Никола Гюзелев през целия му живот вървят ръка за ръка. Още на 16 години Гюзелев получава голяма награда заради арията на Иван Сусанин, но решава да учи в Националната художествена академия, където гласът му изпълва ателиетата на неговите преподаватели.
След това оперното изкуство надделява, но певецът не спира да рисува. Професорите по живопис в НХА вярват в световния талант на двама свои ученици – Христо Явашев - Кристо и Никола Гюзелев, разказва проф. Джурова.
Приживе самият Гюзелев казва: "Няма ясна граница между отделните съществувания на изкуството. Когато средствата на едното са изчерпани, другото се притичва на помощ. Важното е да пресъздадеш персонажа, както ти искаш, за да живееш с него. Лично аз дължа много на живописта, що се отнася до сценичното поведение на образа. Следя тялото си, ръцете си, походката си, гласа си – всички компоненти на артистичната игра с окото на художник – сякаш рисувам в този момент."
Творбите в изложбата са взети от дома на Анна Мария Гюзелева и не представят изцяло художника, уточнява проф. Джурова. Тя допълва, че почти всички картини, рисувани от Гюзелев, са психологически автопортрети и портрети.
Повече за големия български артист и изложбата чуйте в звуковия файл:"Стаи на съзнанието" е танцово представление, в което участват Неделя Ганчева, Велизар Груев, Елеонора Митева, Михаил Бонев и Яница Сърбинова. Идеята и хореографията са дело на Елена Маринова. Александра Витанова, Летослава Караколева и Петя Иванова са сценографи, а музиката е от Мартина Стефанова. След започване на работата по спектакъла се появява..
Скулптури, рисунки и литографии са включени в изложбата "През времето" на Бойко Митков. Експозицията представя творческия път на 70-годишния художник. Тя предлага концентриран поглед върху неговото изкуство през времето. Между творбите присъстват не само знакови за автора цикли като "Нощен град", "Метаморфоза", "Равноденствие", "Съхранено време“,..
Едва ли има влюбен по света, който да не въздиша по любима/любимия, докато чете стиховете на Робърт Бърнс. Отбелязваме 266 години от рождението на великия поет – един от първите представители и вдъхновители на Романтизма в европейската литература. Бърнс е приет за национален поет на Шотландия, а с тихотворението му "Scots Wha Hae" дълго време..
Той е завършил НПМГ с профил физика, а след това учи квантова и космическа теоретична физика в Софийския Университет. Сега е учител по физика в Britanica Park School – като сам казва, че видимо изглежда на 24 години. Предпочита да го наричат "популяризатор на науката" пред "инфлуенсър" заради стереотипите, свързани с думата. Той е Ноел Томов!..
От една страна – актьорът, който пресъздава персонажи на кино- и телевизионния екран, чиито мотиви често са скрити, но и дълбоки емоционални, изпълнени с мрак, болка, амбиции и в немалко случаи съмнителни стремежи. От друга – директорът, който мотивира хората, влюбени в театъра, да продължават да бъдат такива, като никак не е изключено в едни моменти..
Приемането на България в еврозоната на фона на: арести, годишния доклад на Европейската комисия за върховенството на правото в България, промени в..
"Северните води" е завладяващ читателя роман от Иън Макгуайър, който е номиниран за "Букър" през 2016 година. Романът е неговата втора творба и печели..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg