"Никола Гюзелев – гласът, който вае живот в изкуството" е изложба в галерия "Средец" с творби на оперния бас и академичен художник, посветена на 10 години от неговата смърт.
Изложбата е организирана от фондация "Никола Гюзелев", Биенале "Артемидия" - Рим, заедно с галерия "Средец" и с подкрепата на Министерството на културата на България.
Гласът на Никола Гюзелев съпътства нарисуваните от него картини, подредени в столичната галерия.
В интервю за "Артефир" от вечерта на откриването (3 декември) проф. Аксиния Джурова, куратор на изложбата, заявява, че двата таланта на художника и певец Никола Гюзелев през целия му живот вървят ръка за ръка. Още на 16 години Гюзелев получава голяма награда заради арията на Иван Сусанин, но решава да учи в Националната художествена академия, където гласът му изпълва ателиетата на неговите преподаватели.
След това оперното изкуство надделява, но певецът не спира да рисува. Професорите по живопис в НХА вярват в световния талант на двама свои ученици – Христо Явашев - Кристо и Никола Гюзелев, разказва проф. Джурова.
Приживе самият Гюзелев казва: "Няма ясна граница между отделните съществувания на изкуството. Когато средствата на едното са изчерпани, другото се притичва на помощ. Важното е да пресъздадеш персонажа, както ти искаш, за да живееш с него. Лично аз дължа много на живописта, що се отнася до сценичното поведение на образа. Следя тялото си, ръцете си, походката си, гласа си – всички компоненти на артистичната игра с окото на художник – сякаш рисувам в този момент."
Творбите в изложбата са взети от дома на Анна Мария Гюзелева и не представят изцяло художника, уточнява проф. Джурова. Тя допълва, че почти всички картини, рисувани от Гюзелев, са психологически автопортрети и портрети.
Повече за големия български артист и изложбата чуйте в звуковия файл:Създадени през последната година, картините на Веселин Начев припомнят важни филми на световноизвестни режисьори като Микеланджело Антониони, Виторио и Паоло Тавиани, Лукино Висконти, Нагиса Ошима, Ален Рене, Мартин Скорсезе, Клод Соте, Гаспар Ное, Бернардо Бертолучи и Алфред Хичкок. Целта обаче е отвъд просто напомнянето за филмите, а..
Този въпрос и отговорът му са в основата на експеримента на режисьора Марий Росен и формата "Текстът говори на Автора". Вече трета година и авторът, и екипът на представленията, и публиката участват в него с интерес. Тази вечер (22 май) от 19 часа в галерия "Прегърни ме" ще се състои срещата на писателката Яна Борисова с един от разказите в..
Малко преди Деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий се отправяме към храма на книгата и словото. Програма "Христо Ботев" излъчи извънредно студио от Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" . В 11:00 ч. читалните на НИБКМ се изпълниха с участници във второто издание на инициативата Голямата диктовка II – "Пазител на българския..
На 22 май 2025 г. (четвъртък), от 17:00 ч., Регионалният исторически музей – Враца ще представи първия том на сборника "Известия на Регионалния исторически музей – Враца". Събитието ще отбележи едно ново начало в дългогодишната традиция на научни публикации, свързани с културно-историческото наследство на Северозападна България. Сборникът е..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе – митология и наука ". Изложбата представлява вълнуващо пътуване в света на звездите – от границите на митичното и сетивното до отвъд хоризонта. Събитието събира под един покрив културно и научно..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян..
Днешните абитуриенти са децата, на които се наложи още в 7. клас – в ключовия момент за кандидатстване в гимназия – да преминат към онлайн обучение...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg