Климатичните промени се очертават като едно от най-големите предизвикателства на нашето време, а младите хора заемат ключова роля в справянето с тях. Те са не само най-активните участници в движението за климатична справедливост, но и поколението, което ще изпита най-силно последиците от глобалното затопляне.
Според Цветелина Гарелова от Дружеството за ООН в България, младите хора са тези, които носят енергията и мотивацията за промяна. В ефира на предаването "Нашият ден" тя сподели своите впечатления и опит от работата с младежи и участието си в международни срещи, свързани с климата. "Младите хора са важни за всяка борба, защото те са тези, които носят промяна и енергия", подчертава Цветелина. Тя отбеляза, че младото поколение често застава на предните линии в борбата срещу климатичните промени. Според проучването U-Report на УНИЦЕФ, мнозинството от младите хора в България са сериозно загрижени за климатичната криза. Въпреки това често усещат, че нямат достатъчно влияние върху процеса на вземане на решения.
Цветелина споделя своя личен опит и мотиви: "Често си задавам въпроса – имаме ли доброволческа култура тук в България, която да е по-дългосрочна и да мотивира всички поколения?" За нея отговорът е в това да използва времето си, за да прави нещо полезно за обществото.
Тя също така разказа за участието си като младежки представител на срещата COP 29 в Азербайджан, където бяха обсъдени ключови климатични предизвикателства и начините, по които младите хора могат да бъдат включени в преговорите по важни теми.
Цветелина разказа и за проекта "Младежка инициатива за климата", реализиран с подкрепата на Столична община. Проектът включва няколко дейности, насочени към образованието и ангажирането на млади хора. В рамките на инициативата бяха посетени шест столични училища, където учениците участваха в интерактивна игра, базирана на реални казуси, свързани с енергийните предизвикателства в България.
"Учениците влизаха в роли на хора, които вземат решения, за да разберат колко сложен и нюансиран е светът", обясни Цветелина. Проектът завърши с двудневен семинар, на който 30 деца изработиха климатични табла по различни теми, които ще бъдат подарени на училищата като ресурс.
Слушайте!
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg