Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Младежка инициатива за климата" – от класните стаи до големите решения

| обновено на 06.12.24 в 10:29

Климатичните промени се очертават като едно от най-големите предизвикателства на нашето време, а младите хора заемат ключова роля в справянето с тях. Те са не само най-активните участници в движението за климатична справедливост, но и поколението, което ще изпита най-силно последиците от глобалното затопляне.

Според Цветелина Гарелова от Дружеството за ООН в България, младите хора са тези, които носят енергията и мотивацията за промяна. В ефира на предаването "Нашият ден" тя сподели своите впечатления и опит от работата с младежи и участието си в международни срещи, свързани с климата. "Младите хора са важни за всяка борба, защото те са тези, които носят промяна и енергия", подчертава Цветелина. Тя отбеляза, че младото поколение често застава на предните линии в борбата срещу климатичните промени. Според проучването U-Report на УНИЦЕФ, мнозинството от младите хора в България са сериозно загрижени за климатичната криза. Въпреки това често усещат, че нямат достатъчно влияние върху процеса на вземане на решения.

Цветелина споделя своя личен опит и мотиви: "Често си задавам въпроса – имаме ли доброволческа култура тук в България, която да е по-дългосрочна и да мотивира всички поколения?" За нея отговорът е в това да използва времето си, за да прави нещо полезно за обществото.

Тя също така разказа за участието си като младежки представител на срещата COP 29 в Азербайджан, където бяха обсъдени ключови климатични предизвикателства и начините, по които младите хора могат да бъдат включени в преговорите по важни теми.

Цветелина разказа и за проекта "Младежка инициатива за климата", реализиран с подкрепата на Столична община. Проектът включва няколко дейности, насочени към образованието и ангажирането на млади хора. В рамките на инициативата бяха посетени шест столични училища, където учениците участваха в интерактивна игра, базирана на реални казуси, свързани с енергийните предизвикателства в България.

"Учениците влизаха в роли на хора, които вземат решения, за да разберат колко сложен и нюансиран е светът", обясни Цветелина. Проектът завърши с двудневен семинар, на който 30 деца изработиха климатични табла по различни теми, които ще бъдат подарени на училищата като ресурс.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Галев за здравеопазването: Успехи и критични точки през 2024 година

Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..

обновено на 18.12.24 в 12:37
Радина Велчева

За 2025 г. са предвидени допълнителни средства за асистирана репродукция

Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията.  Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...

публикувано на 18.12.24 в 11:45

Д-р Велислав Георгиев: За храненето по празниците

В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..

публикувано на 18.12.24 в 11:26

Играчки, здраве и мечти: Какво пишат децата до Дядо Коледа

В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..

обновено на 18.12.24 в 11:24

Възпитаване на гражданска отговорност чрез училищни бюджети

В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..

обновено на 18.12.24 в 10:41