Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Люсиен Велева:

В Мексико разделиха институтите на академията и ги обвързаха с университетите

проф. Люсиен Велева
Снимка: БНР

"От следващата година ще се върна в България. Моето заминаване в Мексико бе свързано с ликвидацията на един научен институт "За защита на металите от корозия", който по-късно прерасна и в инженерингова организация, но такива бяха времената тогава – един по един затваряха тези научноизследователски центрове." Това споделя в "Следобед за любопитните" проф. Люсиен Велева.

В Мексико се отвори една мастерска докторска програма по физико-химия да създам мексикански ресурси, но никога не съм изоставяла България. Винаги съм се връщала тук с цел да помогна и съм в течение как се развива тук науката. През годините много и от младия научен потенциал на страната ни работи в Европа и това е доброто, че имат тази възможност, докато преди години ние нямахме тази възможност. 

Средствата за наука у нас са много по-малко. Въпреки това, при посещението ми в различни български университети, аз виждам много млади наши специалисти, които въпреки трудните условия, работят много усилено и използват всички възможности, които им дава европейската програма "Еразъм" както за нова техника, така и за реална работа. Но има и много от старите кадри, имам предвид възрастово, които нямат желание за такова развитие. Искам да използвам случая да поздравя новоизбраният председател на БАН член-кореспондент Евелина Славчева, която е от моята специалност. Няма да ѝ бъде лесно. 

Искам да направя паралел с Мексико, тази 130-милионна държава също има голяма академия, в която, когато аз пристигнах през 1994 година, вървеше реорганизация в институтите. Към отделните университети в Мексико прикрепиха институтите, като условието бе да се вдигне нивото на обучението в учебните заведения и на работата в институтите към тях. Резултатът бе бум и в двете институции, нещо подобно трябва да се направи и у нас", разказва в предаването "Следобед за любопитните" проф. Люсиен Велева.

Тази година през май, допълва тя, отбелязахме 60 години от създаването на специалността електрохимия. По-малко са днес желаещите да я изучават, но приложението на науката е във всички сфери. Човек трябва да е честен, упорит, да слуша внимателно всички онези, които знаят повече от него, да попива знания от тях и непрекъснато да чете, само така може да се успее днес в света на науката, категорична е проф. Велева.

В рамките на престоя си в България проф. д-р Люсиен Велева ще въведе нови теми в курса по Материалознание за бакалавърски програми по Индустриален мениджмънт (Факултет Бизнес и мениджмънт), Транспортен мениджмънт и технологии (Транспортен факултет) и Дизайн (Аграрно-индустриален факултет) в Русенския университет. 

Специален акцент ще бъде поставен върху електрохимичната корозия – критичен проблем за индустрии като автомобилостроенето и космическите технологии, тъй като може да влоши ключови физични и механични свойства на материалите. Освен това проф. д-р Велева ще води семинари на студенти от Olviedo University от Испания, които посещават Русенския университет, като част от програмата за обмен "Еразъм+".

Освен с научна и преподавателска дейност проф. Велева е популярна в България и като щедър дарител. Преди пандемията тя събира средства и дарява таблети за учениците в село Ябланица. Хобито, което ме спасява и днес, е любовта ми към музиката, споделя проф. Велева.

Проф. д-р Люсиен Велева защитава докторска степен по химия и електрохимия в Българската академия на науките. От 1994 г. проф. Велева е преподавател в Националния политехнически институт в Мексико. Преди това е била ръководител на Националната лаборатория по корозия в София, България, и ръководител на секцията по атмосферна корозия към Международната изследователска група по корозия и тропикализация към Кубинската академия на науките. Проф. Велева е Doctor Honoris Causa на Университета на Долна Калифорния, UABC, Мексико (2011). Година по-късно получава награда ASTM G01, САЩ, за "изключителен принос в областта на корозионната наука и инженерство и за изключителен технически и лидерски опит". През 2013 е удостоена с международна награда за отлична кариера на NACE (САЩ).


Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хаджи Станьо Врабевски, премълчаният поборник

В българските национално-освободителни борби има имена, които някак са затулени от големите и мощни сенки, хвърляни от гигантите Васил Левски, Христо Ботев, Георги Раковски, Георги Бенковски, Любен Каравелов, Панайот Волов, Стефан Караджа… Но те също са вградили себе си в бъдещето Освобождение, допринесли са да стане факт. Такава фигура е..

публикувано на 18.01.25 в 12:35

Над 1 млрд. лв. годишно е финансовият ефект от присъединяването ни към Шенген

Пет конкретни ползи с общ финансов ефект от 1.63 млрд. лв. годишно получава България от присъединяването си към Шенгенското пространство по суша. Това сочи оценката на учените от Института за икономически изследвания при БАН (ИИИ при БАН) в специално проучване, проведено в началото на 2024 г. по инициатива на Министерството на икономиката и..

публикувано на 17.01.25 в 13:20
Проф. Даниела Авджиева-Тзавелла

Приказка за... възрастни

Разказана от педиатъра-генетик проф. Даниела Авджиева-Тзавелла. Говорихме с нея не само за педиатрия и за здравословните проблеми, свързани с генетичните аномалии или с редките болести в ранната възраст, но и за симптомите, които родителите трябва да следят, за да реагират навреме. Още в началото специалистът разграничи редките от генетичните..

публикувано на 17.01.25 в 08:35

В Либия единствената опасност са джигитите по пътя

Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По мнение на мнозина, след падането на Кадафи държавата е едно от последните места по света, където човек би отишъл доброволно. Реалността се оказва доста по-различна. Проф. Димитров ни пренася в онази..

публикувано на 16.01.25 в 16:45

Красимир Коцев: За "човешкото" в изкуствения интелект

Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..

публикувано на 14.01.25 в 12:04