Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Денят, който промени Русия и Украйна: 22 януари през призмата на историята

| обновено на 22.01.25 в 11:39
Снимка: Уикипедия

В контекста на значими исторически дати и събития, историкът Евлоги Станчев говори в ефира на "Нашият ден" за паралелите между "Кървавата неделя" през 1905 г. в Русия и Съединението на Украйна от 1919 г. Тези събития носят своето значение както за времето, в което са се случили, така и за съвремието.

На 22 януари 1905 година в Санкт Петербург, столицата на тогавашната царска Русия, избухва масова стачка, която води до трагичния инцидент, известен като "Кървавата неделя". Този ден остава в историята като брутално смазване на протестите от страна на властта, довело до стотици жертви. Протестиращите издигат искания за по-добри условия на труд, които стават символ на стремежа за човешки права и социална справедливост.

По думите на Станчев работниците по онова време са се трудили в ужасяващи условия, при мизерни заплати и липса на каквато и да е защита. Те са били третирани като крепостни, без право на глас и възможност за промяна.

Въпреки жестокостта на потушаването, "Кървавата неделя" става отправна точка за първата руска революция. Тя довежда до създаването на конституция и установяването на конституционна монархия – стъпка към модернизацията на руската държава.

На същата дата, 22 януари, но през 1919 г., Украйна отбелязва Съединението – акт на формално обединяване между две украински държави: Украинската народна република и Западноукраинската народна република. Според Станчев този момент представлява усилие за изграждане на независима украинска държава в условията на разпад на царска Русия.

"Както тогава, така и днес украинската нация продължава да се бори за своята независимост, за своето съединение и свобода," подчертава историкът. Съединението през 1919 г. е пример за стремежа на народа към национална идентичност и суверенитет.

Слушайте! 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Капка Тодорова

Най-голямото предизвикателство пред Европа е дезинформационната война

В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка на " Клуб Z " в Берлин. Германия – "фатален сигнал към Европа" "Разбира се, не е окончателна тази присъда, защото тепърва започва работата на правителството на Фридрих Мерц и всичко, в..

публикувано на 10.05.25 в 08:50

В село Ставерци, което съществува от 6 века

Село Ставерци се намира в община Долна Митрополия , област Плевен и в него живеят около 1500 човека. Над селото има останки от късноантично землено укрепление. Историците предполагат, че най-вероятно тук са се укрепили хунските вождове Улцендур и Емцендур, които, както съобщават античните автори, отседнали недалеч от Улпия Ескус. В източната част..

публикувано на 10.05.25 в 08:35
Посланикът на Украйна Н. Пр. Олеся Илашчук

Олеся Илашчук: Има само една пречка за възстановяването на мира и името ѝ е Русия

В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа, както и взаимоотношенията на държавата със САЩ и с Русия. * Бихте ли обяснили защо според Вас до този момент няма разбирателство по отношение на мира? "Мирът е възможен само тогава, когато няма..

публикувано на 09.05.25 в 16:00
проф. Илин Савов и Анелия Торошанова

Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсреда?

Кои бяха акцентите на световния форум по киберсигурност в Сингапур? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсреда – какви са те? Комисар, проф. д-р на науките Илин Савов е с над 25 години професионален опит в службите за сигурност и МВР на Република България. Преподавател в няколко български и чуждестранни универитети и академии...

публикувано на 09.05.25 в 14:35

Как композиторът и диджей Светослав Нунев помага на българската музика да пробие навън

В рубриката "Разговорът" гостува Светослав Нунев, организатор на събития и концерти на български изпълнители в Лондон – световната музикална столица. Той има дългогодишен опит в музикалната индустрия като композитор и диджей. В ефира на предаването "Нашият ден" той сподели своите наблюдения и опит за това как българските артисти могат да пробият в..

обновено на 09.05.25 в 13:55