Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зелените новатори на България:

Мисия, дейности и постижения на Българското дружество за защита на птиците

Дългоопашат синигер
Снимка: Йордан Христов

В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев, директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП).

Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици: "Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем към нашата кауза. Курсовете се оказаха един от успешните подходи. Всеки, който иска да научи повече за птиците и да ги разпознава в природата, може да участва", казва Стоев и допълва, че курсът не е теоретичен, а се провежда насред природата с помощта на професионални орнитолози.

Стоев е носител на наградата "Уитли". Отличието, известно като "Зелен Оскар", му е присъдено за работата по опазването на царския орел в България. Гостът разказва за дейността по опазването на този любим и емблематичен за страната ни вид. Доброволци са охранявали гнездата на царските орли, а специалистите са информирали ловците и местните хора, за да се избегне стрелбата по птиците.

В България опазването на застрашените видове птици се развива успешно, изтъква Стоев. EVN, ЧЕЗ и Енерго – Про изпълняват проекти за опазване на видовете, поставяйки специални изолации за предотвратяване на смърт от токов удар, подчертава той.  

Стоев запознава слушателите на предаването с образователните дейности, организирани от БДЗП.

Предстои поредното издание на олимпиада за ученици – състезание, повишаващо интереса на подрастващите към видовете птици. Първият кръг се провежда онлайн, а най-добрите участници се състезават на финала на живо, уточнява Стоев и добавя, че много от предишните отличници са се насочили към орнитологията, екологията и биологията.

В края на разговора гостът споделя някои от постиженията на БДЗП, като привличането на къдроглави пеликани не само край Сребърна, но и по дунавското крайбрежие и до Бургас.

Дружеството работи усилено за завръщането на египетския лешояд в България. Това е една от най-застрашените грабливи птици в света.

В българската природа вече се размножават и застрашени птици, отгледани по специална методика в зоопаркове.

Повече за дейността на БДЗП можете да намерите тук.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40