Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зелените новатори на България:

Мисия, дейности и постижения на Българското дружество за защита на птиците

Дългоопашат синигер
Снимка: Йордан Христов

В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев, директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП).

Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици: "Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем към нашата кауза. Курсовете се оказаха един от успешните подходи. Всеки, който иска да научи повече за птиците и да ги разпознава в природата, може да участва", казва Стоев и допълва, че курсът не е теоретичен, а се провежда насред природата с помощта на професионални орнитолози.

Стоев е носител на наградата "Уитли". Отличието, известно като "Зелен Оскар", му е присъдено за работата по опазването на царския орел в България. Гостът разказва за дейността по опазването на този любим и емблематичен за страната ни вид. Доброволци са охранявали гнездата на царските орли, а специалистите са информирали ловците и местните хора, за да се избегне стрелбата по птиците.

В България опазването на застрашените видове птици се развива успешно, изтъква Стоев. EVN, ЧЕЗ и Енерго – Про изпълняват проекти за опазване на видовете, поставяйки специални изолации за предотвратяване на смърт от токов удар, подчертава той.  

Стоев запознава слушателите на предаването с образователните дейности, организирани от БДЗП.

Предстои поредното издание на олимпиада за ученици – състезание, повишаващо интереса на подрастващите към видовете птици. Първият кръг се провежда онлайн, а най-добрите участници се състезават на финала на живо, уточнява Стоев и добавя, че много от предишните отличници са се насочили към орнитологията, екологията и биологията.

В края на разговора гостът споделя някои от постиженията на БДЗП, като привличането на къдроглави пеликани не само край Сребърна, но и по дунавското крайбрежие и до Бургас.

Дружеството работи усилено за завръщането на египетския лешояд в България. Това е една от най-застрашените грабливи птици в света.

В българската природа вече се размножават и застрашени птици, отгледани по специална методика в зоопаркове.

Повече за дейността на БДЗП можете да намерите тук.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 проф. Йорданка Семкова

България произвежда дозиметрите за изследване на радиацията в Космоса

Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..

публикувано на 31.03.25 в 17:50

Единственото гробище за слонове в света е в Тайланд

Мечтая да пътувам толкова често, че служителите на летището да ме питат "Накъде този път". И с Александър Александров-Алекс е така. Той е певец, радио и телевизионен водещ и неуморим пътешественик. Музикалната му кариера започва благодарение на композитора Развигор Попов, който е автор на повечето му песни. Алекс има пет издадени албума,..

публикувано на 31.03.25 в 16:15
акад. Лъчезар Трайков

Повечето неврологични заболявания започват много преди първите симптоми

"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва информацията, която идва от околния свят чрез нашите сетива. Тя се обработва от мозъка и дотук е сходството с компютъра. Може да се спори за обема и бързината на обработването на тази информация, но..

публикувано на 30.03.25 в 10:15

Трикове за интересно пребиваване в твърде туристическите Египет, Мароко и Южна Африка

Като почитател на бавното живеене пътуващият писател Бойка Велинова предпочита да странства по света без да е обвързана с туристическа агенция и да е част от група. Тя и съпругът ѝ Стоян са обиколили 123 държави на шест континента предимно със самостоятелно организирани пътешествия. По телефона от Испания, където живее в последните години, Бойка..

публикувано на 28.03.25 в 17:45

Може ли чуждоезиковото обучение в училище да бъде ефективно

Въпроса обсъждаме в рубриката "Всичко за образованието" с Донка Дойчева-Попова, инициаторка на петиция "За ефективно чуждоезиково обучение в училище". Не е тайна, че обучението по чужд език, най-вече английски, не отговаря на възможностите на децата и очакванията на семействата. За впечатляващия брой учебни часове (най-малкото 574 от втори до..

публикувано на 27.03.25 в 17:40