Всяко време има своето съвременно изкуство. Това е сякаш самоочевидна истина, върху която не се замисляме. А може би трябва. Често чувам, че нашето днешно съвременно изкуство е неразбираемо, че не е ясно какво е искал да каже авторът, а друго си е класиката, която виждаме в музеите.
И също толкова често ми се е искало да попитам дали наистина разбираме това, което гледаме в музеите. Отвъд етикета, който ни пояснява коя е сцената, изобразена на картината, можем ли да прочетем символиката в цветовете, в облеклото, в декоративните елементи, в жестовете. Всичко това са споделени кодове, понятни за съвременниците тогава и в огромната си част недостъпни за нас днес.
Но пък имаме наше съвременно изкуство и задачата да го прочетем в нашата съвременност. Ако поискаме, разбира се. Как това изкуство откликва на споделения ни живот с общи проблеми, тревоги, заплахи, войни, разделения, особено когато визията ни за света сякаш твърде рязко се преобръща. Можем ли да намерим в съвременното ни изкуство отговори, пътища, възможни изходи към бъдеще. Или в диалога си с него ще натрупаме мъдрост и печал – по книгата на Еклесиаста, осъзнавайки, че това вече е било…
Две изложби станаха повод за тези мисли: "Истината за истината" на Правдолюб Иванов, открита в галерия "Сариева DOT Sofia" и "Влошаване на времето" на Камен Старчев, представена в САМСИ.
За тях ще говорим с авторите им в "Музей в ефира".
Снимки – Диана Попова
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg