Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

XIX Национална библиотечна седмица: "Библиотеката – мисия възможна"

Снимка: Българската библиотечно-информационна асоциация

Българската библиотечно-информационна асоциация организира 19-а поредна застъпническа кампания Национална библиотечна седмица, която ще се проведе между 8 и 15 май под надслов "Библиотеката – мисия възможна". 

Националната библиотечна седмица се организира в партньорство с Фондация "Глобални библиотеки – България" с подкрепата на програмата "Календар на културните събития за 2025" на Столична община.

Целта на застъпническата кампания е да ангажира вниманието на законодателната, изпълнителната и местната власт към основните тенденции в развитието на библиотечния сектор в цифровото общество. По време на седмицата ще бъде акцентирано върху многообразната дейност на българските библиотеки като центрове за достъп до информация, култура и образование. Представителите на различните заинтересовани страни ще могат да се запознаят с проблемите в библиотечния сектор и необходимостта от реформирането му. Практиката на развитите държави показва, че библиотеките са сред водещите институции в процесите на дигитализация, обмен на цифрова информация, създаване на отворени дигитални архиви и достъп до електронното управление.

Официалното откриване на кампанията е днес, 8 май, от 18 ч. в Hационалната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". Специални гости на събитието ще бъдат членовете на секцията за обществените библиотеки към Международната федерация на библиотечните асоциации и институции (IFLA). В рамките на официалното откриване ще бъдат връчени и годишните награди на ББИА за 2024 година.


По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Берлин, Берлин" е в Пловдив

Спасението, което театърът предлага, често е пречистващ смях. Точно както е в премиерния за Пловдивския драматичен театър "Н.О. Масалитинов" спектакъл "Берлин, Берлин". Той ще се играе на 9 и 10 май . Ако комедията е трагедия, погледната от дистанцията на времето, то в пиесата на Жералд Сиблерас и Патрик Одекьор през много смях се разказва..

публикувано на 08.05.25 в 17:09
Антон Баев – директор на  Международния фестивал на поезията

В Пловдив се провежда Международният фестивал на поезията "Орфей"

В Пловдив се провежда Международният фестивал на поезията "Орфей". Поети от Хърватия, Чехия, Словакия, Естония, Турция, Босна и Херцеговина, Дания, Грузия и България четат на роден език и в превод на български в двете фестивални вечери.  По време на откриващата вечер ще бъде връчена голямата награда "Орфей" – за изключителен принос към поезията,..

обновено на 08.05.25 в 15:10

Библиотеките днес – памет на нацията, хранилище на книжовното наследство, социално място

Преди 11 май, когато Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ) чества своя патронен празник, а библиотекарите в България празнуват професионален празник, в "Артефир" гостува директорката на НБКМ и председател на Българската библиотечно-информационна асоциация (ББИА)  доц. д-р Калина Иванова. Доц. Иванова използва част от..

публикувано на 08.05.25 в 13:45
Мона Чобан

Гостоприемството, вдъхновението и родопските чудеса на писателката Мона Чобан

В "Нашият ден" разговаряме с Мона Чобан , писателка, и собственик на къща за гости в село Змиево в Родопите. Тя е автор на книгите "Сексът не е повод за запознанство", "Доста" и "Париж 18", живяла е в Париж и Москва, а днес намира вдъхновение сред българската природа.  Какво сподели Чобан за писането, гостоприемството, родопските легенди, живота..

публикувано на 08.05.25 в 13:05
Флейтистката София Василева-Мартинова и Стоян Мартинов на пианото

Камерен концерт флейта и пиано, японска калиграфия и хайку стихове в Трявна и Копривщица

"Нежна серенада" е камерен концерт флейта (София Василева-Мартинова) и пиано (Стоян Мартинов), японска калиграфия и суми-е на живо и хайку стихове(Венелина Петкова). В програмата са включени съвременни японски композитори (Юко Уебаяши Такацугу Мурамацу) и аранжименти на традиционни японски пиеси. Проектът ще бъде представен в Трявна и Копривщица...

публикувано на 08.05.25 в 12:45