За думите

вторник, от 15.10 до 16.30 часа

Предаването търси баланса между познанието и забавлението, между пуристичните нагласи на част от аудиторията и приемането на естествения развой на езика. Намира го като говори за езика ни пристрастно, но не патетично, популярно, но не популистки, познавателно, но не назидателно. „За думите” не е курс по български език и не се бори за чистотата на българския език. „За думите” е разговор за езика/езиците, за българския език, за речта на различните хора, поколения и групи, които говорят български. Това, за което се борим, е добрият вкус, мярката и себеуважението, част от което е и уважението към езика, чрез който общуваме и се изразяваме.
Гости и „съавтори“ на предаването са най-добрите езиковеди от Института за български език при БАН, от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и другите университети в страната, изявени български творци, учители, студенти, ученици и слушатели.
Награда „Сирак Скитник“ през 2014 година. Предаването няма аналог в националния ефир като запазена територия на траен интерес към темата за езика изобщо и българския език и реч.

Екип на предаването: Венета Гаврилова, Зорка Мирчева
Връзка с екипа: тел. 02 987 50 36 и zadumite@bnr.bg

Публикации

Споделеното четене сприятелява децата и книгите

Първият Ден на четенето, който се проведе в края на 2023 г. по инициатива на фондациите "Четене" и "Детски книги" и сдружение "Книги и четене", дава идея на родители от Велико Търново да организират съвместно четене на глас с децата си. Събират се в..

публикувано на 19.01.24 в 13:10

Първите бебета за годината получиха хубави и традиционни по форма имена

Минчо, Йоана, Василена, Живко, Георги, Александра, Теодора, Венцислав, Анастасия и т.н. се появиха в първите часове на новата година. Да са живи и здрави и с радост да си носят имената! Стана нещо обичайно в последните години да обръщаме особено..

публикувано на 14.01.24 в 09:50

Любовта към морфологията е възможна

С желанието да се заредим с доза оптимизъм за бъдещето на науката за езика, образованието и духовната ни среда на живот в предаването "За думите" се срещаме с членовете на клуб "Съвременна българска морфология" на катедрата по български език на..

публикувано на 08.01.24 в 17:43
Андрей Йорданов, проф. Андреана Ефтимова, Венета Гаврилова, Гошо Методиев и Мария Чернева (на преден план)

Думите на 2023 година

По традиция в края на всяка година в предаването "За думите" студенти по журналистика и връзки с обществеността от Софийския университет коментират избраните от големи световни издателства и речници думи на годината и правят своя личен избор на думата,..

публикувано на 29.12.23 в 08:34

От цар и мъдрец до крадец и разбойник – историята на думата "влъхва"

В библейския разказ за раждането на Спасителя, който си припомняме и преповтаряме около Коледа, неотменно се явяват загадъчните фигури на тримата влъхви, дошли от изток, за да се поклонят пред Младенеца. В съвременния текст на Библията те са наречени..

публикувано на 27.12.23 в 15:16

Учителят е учител само тогава, когато самият той се учи

Ако за всички нас все повече става належащо да учим и да повишаваме квалификацията си през целия трудов стаж, то за учителите това е задължително. Не само поради констатираните дефицити в университетското им образование, но и заради изключителната..

публикувано на 27.12.23 в 09:29

За да се реши проблемът с образованието, то трябва да стане обществена кауза

Катастрофалните резултати на 15-годишните ни ученици в международното оценяване PISA само потвърждават наличието на дълбока криза в образованието ни, която усещаме всички ние като пряко или косвено свързани с образователната система. Въпреки..

публикувано на 18.12.23 в 10:39

Как да мотивираме тийнейджърите да учат

Едва ли има родител или учител, който да не се е сблъскал с директния отказ или поне с безразличието на порасналите деца към ученето. Принудата и външният натиск не просто не вършат работа, но често имат обратния ефект. Това, което специалистите наричат..

публикувано на 12.12.23 в 09:55

PISA 2022 – провалът е налице, какво правим

На 5 декември бяха обявени резултатите от последното изследване на Програмата за международно оценяване на учениците (PISA) от 2022 г. с акцент върху математическите умения на 15-годишните. Изследването е разработено от Организацията за икономическо..

публикувано на 06.12.23 в 08:00

За смисъла на четенето и възможностите, които то дава

С инициативата "Ден на четенето", която се проведе за първи път у нас, няколко граждански организации призоваха четенето да стане национална кауза, насочена към повишаване на равнището на функционална грамотност, подобряване на умението за извличане и..

публикувано на 02.12.23 в 12:10