Съвсем наближи моментът, в който ще отпразнуваме подобаващо рождения ден на предаването. Точната дата, на която то се появи в ефира на програма "Христо Ботев", е 2 ноември 1994 г., но ние ще си удължим приятното очакване и ще празнуваме на 26 ноември – последния вторник от единайсетия месец.
В момента върви юбилейният конкурс на предаването и крайният срок, до който очакваме текстовете ви, е 15 ноември, не отлагайте дотогава, а пишете. Коя е любимата ви дума, защо точно тя и как ще продължите изречението "Българският език е…".
Тъкмо едно от слушателските писма стана повод да разговаряме с писателя, преводача, преподавателя и литературния критик Ангел Игов, член на журито, което ще има задачата да отсее най-сполучливите, истинни и оригинални отговори. Ето какво ни пише наша слушателка: "Любима дума… че как човек може да избере само една единствена? Задачата е трудна, непосилна дори. Не мисля, че е възможно този отговор да не бъде клише…"
Наистина ли е така. Опровергава го великолепната колекция с отговори на същите два въпроса, които задавахме в продължение на няколко години на изявени наши съвременници – хора на изкуството, учени, спортисти, обществени деятели - в рубриката "Моята любима дума". Разбира се, че не очакваме от вас да имате една единствена "любима" дума. Очакваме обаче да намерите своя отговор на въпроса. Очакваме смислени, искрени и добре написани есеистични текстове и в никакъв случай – клишета!
В стремежа към оригиналност обаче имайте предвид и това, което каза: "…Това е най-проблематичната употреба на клишето – когато претенцията, че си сътворил нещо интересно и оригинално се сблъска с една видима употреба на клишета. Също така клишето би могло да дразни в неформалното общуване. Когато разговаряме приятелски с близки хора, не очакваме да чуваме от тях клишета, защото те поставят някаква преграда пред близостта и непосредственото общуване… Клишето се възприема като нещо неискрено."
Бъдете искрени и в този смисъл оригинални и ни пишете!
Целия разговор може да чуете в звуковия файл
Докато чакаме, уважаеми слушатели, вашите смислени, искрени и добре написани отговори на въпросите в юбилейния конкурс, част от подготовката и празника за 30-ия рожден ден на предаването, и за да ви подканим и настроим към размисъл и участие, ви предлагаме един от безбройните възможни отговори на въпросите, които ви задаваме: "Коя е любимата ви дума,..
Наближава 26 ноември, когато ще отпразнуваме 30-ия рожден ден на предаването, наближава и крайният срок - 15 ноември, до който очакваме текстовете ви за юбилейния ни конкурс с отговор на два въпроса: "Коя е любимата ви дума, защо точно тя" и "Как ще продължите изречението: "Българският език е…".. Разговаряме с още един от членовете на журито –..
По случай 30-ия си рожден ден предаването "За думите" ви пита: коя е вашата любима дума, защо точно тя и как ще продължите изречението: "Българският език е…" Очакваме отговорите ви в обем до една стандартна страница до 15 ноември на електронен адрес zadumite@bnr.bg или на адреса на БНР: 1040 – София, бул. "Драган Цанков" №4, БНР,..
В основата на всяко клише, както е известно, стои истина, многократно потвърдена от човешкия опит. Мисълта, че словото е нещо свято, дори свещено, звучи твърде патетично за днешните ни схващания и дори да си позволим да я изкажем, едва ли си представяме, че тя може да бъде възприета съвсем буквално. Точно така обаче са я осъзнавали далечните ни..
Чий е българският език, изобщо кой има така да се каже право на собственост върху даден език. Дали хората, за които той е майчин, които са част от народа, който е създавал в продължение на векове думите и правилата за подредбата им, дали всеки, който го владее и ползва също има основания да го нарече "свой". Въпросът е сложен и подлежи на сериозно..
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор..
Наричат "Гунди – легенда за любовта" киносъбитието на десетилетието у нас. Причината са колкото всичките над 500000 продадени билета, които превръщат..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg