За думите

вторник, от 15.10 до 16.30 часа

Предаването търси баланса между познанието и забавлението, между пуристичните нагласи на част от аудиторията и приемането на естествения развой на езика. Намира го като говори за езика ни пристрастно, но не патетично, популярно, но не популистки, познавателно, но не назидателно. „За думите” не е курс по български език и не се бори за чистотата на българския език. „За думите” е разговор за езика/езиците, за българския език, за речта на различните хора, поколения и групи, които говорят български. Това, за което се борим, е добрият вкус, мярката и себеуважението, част от което е и уважението към езика, чрез който общуваме и се изразяваме.
Гости и „съавтори“ на предаването са най-добрите езиковеди от Института за български език при БАН, от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и другите университети в страната, изявени български творци, учители, студенти, ученици и слушатели.
Награда „Сирак Скитник“ през 2014 година. Предаването няма аналог в националния ефир като запазена територия на траен интерес към темата за езика изобщо и българския език и реч.

Екип на предаването: Венета Гаврилова, Зорка Мирчева
Връзка с екипа: тел. 02 987 50 36 и zadumite@bnr.bg

Публикации

Училищният директор като лидер

Новите и бързо променящи се условия, в които работи образователната ни система, поставят различни и все по-големи изисквания към ръководителите на учебните заведения. Какви качества и умения трябва да притежава човек, за да бъде успешният ръководител,..

публикувано на 20.10.23 в 14:10
Проф. Андреана Ефтимова

"Постковидният синдром в езика" – сравнително полско-българско изследване

Преди близо година и половина официално отпаднаха ограниченията, наложени заради пандемията от Covid, и макар че вирусът продължава да напомня за себе си, други драматични събития превзеха вниманието ни и будят страховете ни. Както всяко значимо събитие..

публикувано на 19.10.23 в 12:26

Завърши XIII международна конференция "Проблеми на устната комуникация"

Проявата се организира от Катедрата по съвременен български език на Великотърновския университет. Започва през 1990 г. като сесия по проблемите на българската разговорна реч. Тази година в конференцията се включиха учени от 6 страни с доклади и дискусии..

публикувано на 16.10.23 в 17:35

Говори кметът

Сигурно са необходими още години и десетилетия съзнателно и последователно (което май не ни е много присъщо) създаване на граждански навици и култура, за да се отървем не само от наивното "влюбване" в поредния създаден за една нощ месия, но и от дълбоко..

публикувано на 12.10.23 в 11:20
Историко-етнографският музей в с. Кортен, Молдова

Етнографски сбирки и училищни музеи в Бесарабия

"Етнографски колекции и материали за българската народна култура в Украйна и Молдова" беше темата на кръгла маса с международно участие, която се проведе неотдавна в София в Института за етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН. Беше много..

публикувано на 07.10.23 в 10:00

Тържествено честване на Супрасълския сборник в Полша

Ценният ръкопис е най-обемистият и най-ранният запазен старобългарски текст и единствен сред достигналите до нас кирилски паметници, създадени в Преславската книжовна школа в края на Х век. Съдържа пространни четива за дните от месец март и е съставен от..

публикувано на 06.10.23 в 08:45

За положителната сила на отрицателната частица "не"

Колко хубава дума е "независимост", назоваваща едно така желано и така рядко постигано състояние. А даваме ли си сметка, че голямата магия на думата, а оттам и на състоянието, се крие в най-малката ѝ съставна част – отрицателната частица "не", показваща,..

публикувано на 20.09.23 в 15:35

Имат ли алтернатива санкциите, за да цари ред и спокойствие в клас

Освен че показват силно разминаване със съвременната педагогическа мисъл и практики, периодично отправяните призиви за въвеждане на строги санкции за "ученици агресори и родители без родителско призвание" от страна на синдикат "Образование" към КТ..

публикувано на 18.09.23 в 12:20

Думи за начало на учебната година и за важните разговори за обучението по български език и литература

Само след ден децата ни – малки и пораснали – ще се съберат отново в училищните дворове за тържественото откриване на новата учебна година. Дали това е празник или тягостна неизбежност няма значение, никой няма да оспори, че денят е важен като всяко..

публикувано на 14.09.23 в 09:15
Паметник на Кракра Пернишки

За произхода на историческото име Кракра

Кракра Пернишки, както е известен, е болярин от времето на цар Самуил (X-XIвек). По време на войните му с византийския император Василий II, наречен Българоубиец, Кракра отбранява Пернишката крепост и нанася две поражения на византийската войска. Според..

публикувано на 11.09.23 в 10:05