Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Филип Димитров: от "Осанна" до "Разпни го"

Снимка: личен архив

За поколението в "златната възраст", което изнесе тежестта на изминалите 20 преходни години, едва ли има нужда от представяне.
За "децата на прехода" – адвокат; политик; държавник; сред основателите и лидерите на СДС, първата демократична политическа сила в България; премиер на първото демократично избрано антикомунистическо правителство на малцинството (8. 11. 1991 – 30.12.1992). И още – постоянен представител на Република България в ООН (1997-1998) и наш посланик в САЩ (1998-2002); депутат от СДС в 36-ото, 37-ото и в 40-ото НС. Остана лоялен към партията си и на 10 юли 2008 сам пожела да се прекратят депутатските му пълномощия – не искаше "да преживява в политиката", защото знаеше, че "един певец трябва да слезе от сцената преди окончателно да изгуби гласа си". На 5 юли 2009 бе сред първите, които поздравиха лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, днес министър-председател на България, за изборната победа с пожелание за силен старт, като му припомни, че в българската политика пилците като че ли не се броят на есен, а в началото на третата година от управлението. Стана носител на наградата Truman Reagan Freedom Award за принос в борбата за отхвърляне на комунизма в Европа и влезе в компанията на Витаутас Ландсбергис, първият постсъветски президент на Литва, Елeна Бонер, вдовицата на съветския дисидент Андрей Сахаров и Л. Къркланд (дадена му посмъртно).
За американските си студенти е сладкодумен преподавател по политически науки, който им разказва за българите и тяхната съдба, особено в последните 20 години.
Известен е и като политически писател. Автор е на шест книги за българския преход. Засега.
От 1991 се занимава и с благотворителна дейност.
Малцина знаят, че хобито му е психотерапия.

По публикацията работи: Ивелина Ватова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 26 септември 2024 г.

В "България днес" на 26 септември отбелязваме Европейския ден на езиците. По този повод разговаряме със Свилена Георгиева от Генерална дирекция "Писмени преводи" на Европейската комисия. Тя разказва за ролята на преводача в контекста на новите технологии..

публикувано на 26.09.24 в 19:00

Депутатите отхвълиха на първо четене промени, засягащи смяната на пола на деца

Народното събрание отхвърли на първо четене петте проекта за промени в Закона за закрила на детето. Най-спорните предложения в тях се отнасят до смяната на пола на деца под 18 години. Законопроектът на “Има такъв народ” предвижда пълна забрана..

публикувано на 26.09.24 в 15:32

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 19

В брой 19 на предаването слушайте: За българите в Кипър и отношението им към българския език и култура - Мария Мавруди, председател на Културната асоциация на българите в Кипър; Защо българите в Албания срещат трудности с употребата на..

публикувано на 26.09.24 в 12:00