Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радио България – от шума на Ниагарския водопад до ерата на мултимедията

Фотоколаж: Вергил Митев

Историята на Радио България започва през 1936-а – първоначално с излъчвания на български, после и на есперанто. Днес с усмивка слушаме спомените на нашите баби как през паметната 1937 година са очаквали с трепет да чуят в предаването от Америка... шума на Ниагарския водопад. По обратния път нашето радио излъчило на няколко пъти специални предавания за Европа и Америка. Възторгът, с който американските слушатели са посрещнали нашата народна песен, не е бил по-малък от онзи, с който целият български народ е слушал шума на прочутия водопад. Днес нашето радио е в ерата на новите технологии. Вече сме част от дирекция „Мултимедийни програми”. Можете да ни откриете на звук, текст и фотоси в новия портал на БНР на български, английски, френски, немски, испански, руски, турски, гръцки, сръбски, албански, арабски.

Радио България е невероятен инструмент за информация какво се случва в нашата държава, заяви директорът на „Мултимедийни програми” Антон Митов. Необходимо е да се пренастроим, важни са кратките форми. Така няма да досадим на потребителите. Трябва да разказваме всичко, което е хубаво и което се случва в нашата държава, за да могат чужденците да се информират, да го видят, да го разгледат, да го запомнят като любопитен факт. Чужденците, които идват в България, или тези, които от чужбина се интересуват от страната ни, искат да научат за обикновения български делник, за нашата музика, за китните кътчета на страната ни, за духа на българските старини.

И не защото днешният ден е посветен на равнопоставеността на половете, Антон Митов изказа личната си благодарност към две дами на ръководни позиции: Катя Лещанска – ако не беше тя, порталът на БНР нямаше да го има, и Антоанета Ковачка – главен редактор на Радио България. Тя е основният двигател на списанието, което издаваме на английски език. Там могат да се прочетат нашите материали – интересни, любопитни  и необходими за всички, които се интересуват от България. То посреща пасажерите още на летището. Разпространява се безплатно, а идеята е да се издава и на други езици, защото колегите са невероятни специалисти, гордее се Антон Митов.

Какво остава за екипа на Радио България? Да работим от и за държавата си, защото си заслужава. Щастлив е този, който почувства обаянието на нашата професия. Тя дава на човека много, но иска той да й посвети и талант, и обич, и време. С една дума – себе си!


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Арменците в България празнуват Бъдни вечер

Арменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари. По този повод в Арменската църква в София ще се отслужи предпразнична служба за Бъдни вечер. Ще се извърши освещаване на нарове ("нур орхнек"), които след службата ще бъдат раздавани на миряните. Празничната..

публикувано на 05.01.25 в 11:27
Съществуващи и предстоящи LOFAR станции

България е на път да се сдобие със свръхмодерния радиотелескоп LOFAR-BG

През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..

публикувано на 05.01.25 в 10:44

Дървен мост и нов парк ще свързват хората с природата в Русе

Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...

публикувано на 05.01.25 в 09:30