Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България и Македония със съвместен демарш пред ЕК

Снимка: архив

Външните министри на България и Македония Кристиан Вигенин и Никола Попоски предприеха тези дни впечатляващ съвместен демарш пред Европейската комисия. В писмо до еврокомисарите по разширяването и по регионалната политика Вигенин и Попоски поискаха комисията да окаже по-голяма финансова помощ за завършването на проекти за автомобилни и железопътни инфраструктури, които са от ключово значение за двете страни. Такъв е най-вече Паневропейският коридор между Българското Черноморие и албанското пристанище Вльора, минаващ през Македония. На фона на проблемните напоследък двустранни отношения съвместното искане направи силно впечатление. В разговорите за уреждане на спорни въпроси между София и Скопие няма видим напредък. Същевременно в замяна на своята подкрепа за започване на преговорите на Македония с ЕС България продължава да иска подписване на двустранен договор за добросъседство. Министри обаче заявиха в прав текст, че страните им ще интензифицират усилията за насърчаване на сътрудничеството си и то така, че проектите и инициативите им да имат практическа стойност за целия регион. Така възникна въпросът дали това не означава, че след толкова упорити спорове, свързани с езика и различните оценки за някои исторически събития и личности, подготовката на договора за добросъседство е навлязла във финална фаза? Конкретни индикации за това засега няма. Два дни след съвместния демарш на външните министри Македония бе посетена от гръцкия външен министър Евангелос Венизелос, в качеството му на председателстващ на Съвета на ЕС. След разговорите в Скопие той ясно заяви, че европейската перспектива на Македония продължава да зависи не само от спора за името, но и от нейните отношения с България. Засега въпросителните остават.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Депутатите отхвълиха на първо четене промени, засягащи смяната на пола на деца

Народното събрание отхвърли на първо четене петте проекта за промени в Закона за закрила на детето. Най-спорните предложения в тях се отнасят до смяната на пола на деца под 18 години. Законопроектът на “Има такъв народ” предвижда пълна забрана..

публикувано на 26.09.24 в 15:32

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 19

В брой 19 на предаването слушайте: За българите в Кипър и отношението им към българския език и култура - Мария Мавруди, председател на Културната асоциация на българите в Кипър; Защо българите в Албания срещат трудности с употребата на..

публикувано на 26.09.24 в 12:00

Преводачът Свилена Георгиева: Изучаването на чужди езици ни научава да обичаме и ценим нашият български

Културно и езиково многообразие – с това се отличава Европейският съюз, а езиците, които се говорят в общността са важна част от културното наследство на Европа. В ЕС има 24 официални езика и всеки път, когато към ЕС се присъединяват държави..

публикувано на 26.09.24 в 11:40