Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И София е HAPPY

БНР Новини
Снимка: архив

Можем ли да бъдем щастливи напук на всичко и всички? Отговорът е: да! Има хиляди начини да се радваш на живота. Един от тях е да гледаш на него философски и да се извисиш над битието идебнещите препятствия. Другият е… да си пуснеш парчето Happy на Фарел Уилиамс и да затанцуваш в центъра на София. Саундтракът на анимационния филм „Аз, проклетникът 2” в изпълнение на американския рапър завладя инернет, превръщайки се в мания по подобие на позабравените вече Gangnam Style и Harlem Shake. Сега обаче акцентът пада върху градската среда и позитивното мислене. А подвластни на новата мода станаха младежи от над 20 града по света, в това число и от София.

Не един , а два заснети флашмоба, посветени на София и озвучени от световния хит на Фарел Уилиамс, текат в мрежата. И в двата виждаме, как щастливи млади хора с танцова стъпка и лъчезарни усмивки завладяват столичните улици, булеварди и площади. Кратките филмчета ни повеждат из най-емблематичните столични забележителности. Като се почне от символа на София – храм-паметника „Св. Александър Невски”, през президентството, НДК, жълтите паветата, Витошка, и се стигне до парламента. „Доста бързо и леко се случваха нещата. През половин час бяхме на различно място и снимахме, а през това време към нас се присъединяваха случайни минувачи. Имаме и кадри на гвардейците пред президентството. Успяхме даже да ги разсмеем” – разказва Биляна Славейкова, инициатор на един от заснетите флашмоби в София. Доброто настроение на купонджиите било толкова заразително, че към тях се втурнали излизащи от църквата булка и младоженец, забравили за гости, сватбени обреди и всякакви формалности. При вида на красива девойка, танцуваща пред храма „Св. Александър Невски”, италиански бизнесмен пък, изтупан в елегантен син костюм, зарязал съдружниците, с които се разхождал, и се присъединил към спонтанния хепънинг в центъра на града.

Трудно е да устоиш на хита HAPPYи на завладяващия, изпълнен сведрина и безгрижие ритъм! И как да не те полазят тръпки от щастие при вида на толкова весели, красиви и артистични младежи на фона на най-лъскавите ни столични забележителности? Още повече, че напоследък радостта и безгрижието са емоции, които не сме свикнали да виждаме често върху лицата на младите ни сънародници. И най-вече на тези, които от месеци протестират в центъра на София с искане за оставка, нов морал, социална справедливост и т.н. Младите у нас определено имат основание да негодуват и да се тревожат за бъдещето си. Това обаче по никакъв начин не е в състояние да накърни присъщия им оптимизъм и добро настроение. Достатъчно е да върнем кадъра с няколко месеца назад и да си спомним за изобретателните им, изпълнени със смях и хумор, антиправителствени флашмоби пред парламента, за да се убедим колко позитивно настроено е новото ни поколение. Биляна Славейкова прави интересен паралел между младите софиянци и техните връстници в Киев.

„За мен най-силното послание HAPPY беше това от Киев. Въпреки всичко, което се случва там, има млади хора, които са щастливи и по някакъв начин се радват на живота, колкото и препятствия да им поставя той. В същото време и при нас в България младите са изправени пред редица трудности. Много от тях заминават в чужбина, други се чувстват неудовлетворени от нещата, които им се случват тук, и от атмосферата, в която живеят. Но въпреки всичко можем да бъдем „хепи”, и да се радваме на живота „просто така”. Защото щастието е състояние на духа.”

А ние ще добавим, че освен състояние на духа, щастието е и умението да се радваме на малките неща в живота. Като чаша хубаво вино, слънчев ден, усмивката на любим човек или… наелектризиращо денс парче в центъра на София. Ние сме „хепи”, а вие?




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Янку Берчану от Банат: Има нужда от инвестиции в българското културно присъствие в Румъния

България би могла да открие културен център в Румъния, например в Тимишоара, а неговото съществуване би създало интерес към българската култура и българите въобще. Това сподели пред Радио България Янку Берчану - румънец, който от 20 години преподава..

публикувано на 29.12.24 в 08:15

Столичният зоопарк спасява бедстващи диви и екзотични животни

Като спасителен център за диви животни и през тази година Столичният зоопарк приюти сърни, пострадали от катастрофи, щъркели, които не могат да летят и дори нилски крокодил.   Сред настанените животни са и конфискувани ценни екзотични птици..

публикувано на 28.12.24 в 18:26

Хиляди деца бежанци от военни конфликти са потърсили убежище в България

Заради военни конфликти, през 2024 г. четири хиляди деца от Сирия, Афганистан и Мароко са потърсили закрила в България. Данните са от доклад на УНИЦЕФ , според който 2024 година e "една от най-пагубните за децата в условия на конфликти" в цялата..

публикувано на 28.12.24 в 18:19