И тази година най-мащабното киносъбитие у нас – София Филм Фест, включва в програмата си документално кино от фестивала „Милениум”. Той е организиран в Брюксел от двама наши сънародници, живеещи там – Златина Русева и Любомир Георгиев. В него се показват филми, свързани с проблемите на човечеството в различни краища на планетата, както и с основните цели на хилядолетието: преодоляване на бедността, образование, екология. Златина Русева е известен документалист, снимала е на различни места по света, нерядко – в проблемни точки. Филмите й са представяни на множество фестивали и телевизионни канали. „Много уважавам София Филм Фест” – казва режисьорът. „Мисля, че той е едно явление в българската култура. Фестивалът направи много за популяризирането на българското кино. А на мен ми се искаше тук да дойде качествено документално кино, посветено на големите проблеми на нашата епоха, каквото е всъщност киното във фестивала „Милениум”. Така започнахме и това стана традиция.”
„Тази година показваме четири филма, които според мен са много интересни. За мен най-любопитният от тях е „Капитанът и неговият пират”. Той е плод на реален факт: немски кораб е превзет от сомалийски пирати и е държан четири месеца в плен. Съдбата на кораба не е била ясна за света. Това е филм за сложните взаимоотношения между два различни свята – на капитана и шефа на пиратите. За пръв път филм навлиза толкова дълбоко в тази тематика – да се види кои са тези терористи, какво ги мотивира, защо отвличат кораби и хора. И виждаме, че зад това всъщност стои една много сложна организация със своя идеология. От друга страна, във филма са показани човешките отношения на двама мъже, бих казала, по-интелигентни от останалите хора. И двамата са самотни и се намират в една ситуация, която искат да разрешат. Филмът е много любопитен с техните отношения, които минават над интересите, над разделението на световете.”
Емблематичен, по думите на Златина Русева, е белгийският филм „Йон”. Става дума за румънски емигрант, който живее в Брюксел. Йон, както повечето слепи хора, развива уникален слух, благодарение на който влиза в системата на подслушване при различни престъпления – например икономически. Лентата обаче поставя и морален проблем с навлизането в интимността на човешките отношения. Любопитен и смешен пък е филмът „Шофьорът и лисицата”. Главният герой в него обожава животните и жертва всичко, за да снима филми с тях. Четвъртият филм в подборката Wavumba, заснет великолепно, ни връща към „Старецът и морето” от Хемингуей:
„С един стар африкански рибар в една променяща се околна среда, когато биосветът започва да изчезва, за съжаление, заради огромния риболовен бизнес на големите компании, които на практика изчерпват рибата и оставят без поминък огромна маса от рибари. Това е старец, който живее всъщност със своя мит за огромните акули, които е уловил с голи ръце. И в очакване към края на житейския си път отново да улови голямата акула. Това е една много силна метафора, изключително красива творба.”
Златина Русева работи и по свой филм. Надява се да го завърши до края на годината. „Това е един филм за паметта, за нещата, които се случиха в миналия век. За всичките тези сериозни катаклизми, които Европа преживя и за които ние като че ли изгубихме много бързо спомена. А светът твърде много се промени. Аз смятам, че без познаване на миналото ние нямаме бъдеще. Това е филм-послание към младото поколение. Защото мисля, че е много важно то да познава историята” – обобщава режисьорът.
Вече десет години студенти от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" полагат целенасочени усилия за насърчаване на четенето сред подрастващите. Дейността им сред учебните заведения в различни български градове, както и сред..
Главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе е открита в Епископската базилика в Пловдив, съобщи ръководителят на разкопките Любомир Мерджанов. По думите му, това е изключително рядък предмет, чакан дълго време. Откритието е направено вчера –..
Четвъртото национално “Биенале на илюстрацията” ще бъде открито днес в Триъгълната кула на Сердика – уникално галерийно пространство в центъра на София. Биеналето, както и в предишни негови издания, няма тема. “Целта е да се даде възможност на..
Главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе е открита в Епископската базилика в Пловдив, съобщи ръководителят на разкопките Любомир Мерджанов. По..
Вече десет години студенти от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" полагат целенасочени усилия за насърчаване на четенето сред..