„Импровизирам върху платното или листа, вървейки към един винаги отворен финал. Кога да спра, кога картината е завършена е моят въпрос? Затова и най-трудното е да подпиша платното си” – думи на художника Румен Рачев. Повод за срещата с твореца е откриване на негова изложба на 20 март в софийската галерия „Астри”.
През 1982 г. Румен Рачев завършва Националната художествена академия. Творчеството му е по-добре познато в чужбина, отколкото у нас. Повече от осемнайсет години живее и работи в Германия. Едва през последните шест е по-често в България, без да прекъсва връзки с немски галеристи и колеги.
От 1988 до 1996 поставя самостоятелни изложби в САЩ, Финландия, Холандия, Германия, Швеция, Швейцария, Италия, Белгия, Англия, Русия. През 1991г. печели почетната награда на Международното жури в конкурса на Торонто, Канада. След 1996 година излага и в България. Негови платна има в колекциите на Националната галерия в София, Софийска градска художествена галерия, Музея за модерно изкуство и Библиотеката в Ню Йорк, Музеят на Ню Орлианс, Бремен – Германия, Цюрих – Швейцария и други обществени и частни колекции. В сегашната си самостоятелна изложба Румен Рачев показва цикъл картини, интерпретиращи града – отвън и отвътре, и неговите обитатели. Композициите и рисунъка са в духа на немския експресионизъм с лека препратка към Ел Греко, Пикасо, Дейвид Хокни. Така се очертава един образ на Румен Рачев, който се запомня и оставя голяма следа в изобразителното изкуство.
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..