Кризата в Украйна не престава да предизвиква противоречиви отзвуци в света. ЕС още няма единна позиция по проблема. Част от страните членки са против мащабни санкции, а други пък са за такива. България остана в първата група с разбирането, че по-строги икономически санкции срещу Москва могат да й нанесат сериозни щети при евентуален руски отговор. Тази позиция премиерът Орешарски защити категорично на заседание на Европейския съвет в четвъртък. Президентът Плевнелиев обаче застана на друга. При посещението си в Лондон, той остро разкритикува Русия заради намесата й в Украйна и заяви, че българското правителство не трябва да се въздържа от подкрепа за по-строги икономически санкции срещу нея. Ясно пролича, че един външен за България проблем, какъвто по същество е този с Украйна, е предизвикал противоречия между два основни фактора във вътрешнополитическия живот на страната – държавният глава и изпълнителната власт. Противоречия и в Народното събрание. БСП се обяви срещу използването на военна сила, ГЕРБ осъди остро действията на Москва, а "Атака" застана изцяло на руска страна. До дебат по отделните декларации на трите сили не се стигна с очакване, да бъде изработена само една. Накрая бе решено да се изчакат становищата на Консултативния съвет за национална сигурност /КСНС/, свикан от президента за идния понеделник. На външния министър Вигенин се наложи да дава за втори път разяснения на парламента за правителствените позиции по кризата. От това пък се подразбра, че продължава да има противоречия между кабинета и част подкрепящата го лява Коалиция за България. Някои депутати от коалицията са недоволни, че с действията си правителството фактически легитимира новите власти в Киев, които още дължат на света обяснения за проявите на насилие. Два дни преди КСНС няма изгледи за единодушни позиции в София за украинската криза. Два месеца преди европейските избори в края на май е ясно, че темата „Украйна” ще е една от най-разгорещените в предизборния дебат.
Когато въведем еврото, ще можем да теглим пари от банкомат единствено в новата валута, става ясно от сайта на Българската народна банка. Т.нар. период на двойно обращение ще трае първия месец от приемането на европейската валута. В него ще можем да..
Осигурени са средства за европейските програми "Грижа за дома" и "Топъл обяд", чийто срок изтече в края на м.г., съобщи пред БНР социалният министър Борислав Гуцанов. " Успяхме да направим така, че да няма нито една уязвима група в обществото,..
От днес до 6 май вертолети от състава на Военновъздушните сили ще прелитат на малка височина над София като част от подготовката за военния парад на 6 май – Деня на храбростта и празник на Българската армия, съобщиха от Министерството на отбраната...
"Два "Кугъра" ще придружат Ми-17, който ще спусне българския трикольор. Военните паради се правят регулярно, за да се покаже славата на армията и да се..
През настоящата 2025 година емблематичната нова сграда на Българското национално радио, на ул. "Драган Цанков" № 4, има юбилей – 55 години от първата ѝ..
В "България днес" на 6 май – Гергьовден, слушайте: 07:07 – Защо на най- старата икона в България са изобразени св. Георги и св. Димитър заедно?..