Един от най-разпространените, дори задължителни ритуали на Първи април, е да излъжеш някого. Казват, че помагало срещу лъжите на другите. При това цяла година. „Лъжа корен не хваща” – казва народът ни. С други думи – може да повярват на измамника, но за кратко. Има и още подобни поговорки: „Лъжата скоро на мегдан излиза”… „С лъжа се далеч не стига” и най-разпространената: „На лъжата краката са къси”. Разбира се, винаги е имало и шегаджии, за които измамата не е грях, стига да води до хубав край. В нашия фолклор това е образът на остроумния сиромах Хитър Петър. Според учените, той „живее” по нашите земи още от Средновековието. И ако митичният Крали Марко прескача по девет планини наведнъж със своя кон Шарколия, за да защитава бедния народ, то Хитър Петър върши същото, само с помощта на ума си.
Любима тема в историите за сладкодумния народен герой е надлъгването с богаташи, които живеят на гърба на сиромасите. В някои от приказките Хитър Петър спасява събратята си от мъчителен труд или успява да измъкне пари от чорбаджията и да ги раздаде на ратаите. В други, предизвикан от високомерния изедник, лъже единствено заради удоволствието да го направи за смях. Ето и една подобна история: седял си Петър в селската кръчма и си говорел със селяните. На съседната маса, добре подпийнал, бил местният богаташ. „Петре, давам ти една жълтица, ако ме излъжеш!” – казал той и извадил златната пара пред всички. А хитрецът отговорил: „Ти не си държиш на думата, с тебе работа нямам! Обеща ми дъщеря си за жена, а после се отметна…”. Развикал се богаташът: „Ти чуваш ли се, голтак такъв! Как мога да дам детето си на такъв дрипльо! Лъжеш!”. Хитър Петър това и чакал: „Избирай кое е истина, че да знам – за сватба ли да се стягам или да взимам жълтицата”. Измаменият човек си тръгнал с ругатни, а сиромахът дал жълтицата на кръчмаря и всички пили за негово здраве.
Изследователите на словесния ни фолклор са записали и огромен брой анекдоти за „схватките” между Хитър Петър и Настрадин Ходжа – друг известен лъжец, който се появява след като България пада под османска власт. В тези приказки понякога побеждава ходжата, но по-често – Хитър Петър. Според една история, Настрадин Ходжа дошъл у нас от Анадола специално, за да се срещне с прочутия български лъжец. Нашенецът го излъгал още при първата среща. Но това е друга история…
Бъдни вечер, наричана някога и Бъдник, Малка Коледа или Неядка, била възприемана като част от тъмен, страшен период, зареден с мощен потенциал за влияние върху цялата следваща година. Затова нощта срещу Коледа е свързвана с предсказания, молитви и..
В наши дни, както и в миналото, от ранната утрин на Бъдни вечер цари суетня в домакинствата покрай подготовката за най-важната вечеря в годината. Вечерята в очакване на Рождество е постна, но също така трябва да е богата и изобилна,а ястията – да са..
Как обичаите в старата българската обредност придобиват нови форми с времето под неизбежното въздействие на историческите промени, модата и политическите решения? Отговор на въпроса търси новата експозиция "Готови ли сте за… разкази по Коледа“, с..
Перник е само на 35 км югозападно от София и всички го познават като "градът на черното злато", или "градът на миньорите". В последните години обаче..