Смесените райони в Родопите са традиционно известни със своята толерантност. Може би един от най-красивите символи на мирното съжителство между мюсюлмани и християни е честването на празниците на съседа. И така както християните ядат от курбана и учат мюсюлманските деца да боядисват яйца, така един от най-почитаните празници за мюсюлманите – макар и традиционно християнски – е Гергьовден.
Такъв пример е малкото родопско село Скребатно. Макар и населено предимно с мюсюлмани, в Скребатно се е запазила традицията ежегодно да се празнува Гергьовден. Интересното е, че начинът по който тук се отбелязва празника съдържа елементи и от други български пролетни обичаи. В българския фолклор има поговорка, според която на Гергьовден „дори птичката не си прави гнездо”.
Честването на празника започва още в навечерието на самия Гергьовден – на 5 май, разказва за Радио България Силвия Куйбишева. Тя самата е мюсюлманка от село Скребатно и е специалист по образование и програми на ЕС в община Гърмен:
„Всяка година в навечерието на самия празник – тоест на 5 май вечерта всички моми и жени правят букети от здравец. Те ги поставят в един глинен съд. Опяват този съд с две песни. Едната се нарича „Мома бяга по ливади”, а другата – „Мил ветрец”. Скриват съда някъде под трендафил, под розов храст, за да не го намерят момчета и да им похабят китките, както казват старите жени, които предават обичая.”
На сутринта момите отиват, за да видят какво се е случило с китките им и си умиват ръцете. Ритуалът е пожелание за здраве. Зеленината и почитта към природата заемат централно място на празника, затова след като са проверили китките си, момичетата отиват на зелената ливада, на която са посветили песните си предната вечер и се търкалят по нея, за да се изкъпят в прясната роса. Поверието гласи, че всички болести, които човек носи, остават на свежата зелена трева.
Следва жизнерадостната част на празника. В Родопите на Гергьовден се извършват и някои любовно-женитбени гадания. На този ден се гадае по китки. По тях се гледа за кого ще се ожени момата или момъкът. Момите правят голяма люлка и започват да се люлеят на нея в очакване на ергените. Най-голямото вълнение на младите мъже е кого от тях е сънувала момата през нощта, тъй като според поверието той ще стане и неин съпруг.
Празникът на овчаря, както още е известен Гергьовден е и ден за разплата – на този ден всички длъжници на пастирите плащат своя дълг към животните. В някои села се „назначава” овчар за времето от Гергьовден до Димитровден. Прави се пазарлък по колко ще се взема за паша на глава добитък и след като се договорят всеки стопанин дава на овчаря обредна питка и прясно сирене. Много от мюсюлманските семейства колят гергьовденски агнета, а на момите е разрешено да излязат сред природата с ергените.
Тук може да се запознаете с друг обичай от този регион – приказните сватби в село Рибново
Над 80 занаятчии представят майсторството си в Нощта на Самоводската чаршия във Велико Търново, съобщава БТА. До 23 септември Фестивалът на занаятите ще представи традиционни и нови техники в различни сфери на бита. Сред тях са ателиета за изработка..
Гостите и жителите на столицата могат да се потопят в периода на късната античност и управлението на император Констанций II – един от синовете на Константин Велики. Възстановката се организира на 21 и 22 септември от сдружение за антични..
Курортните селища по Българското Черноморие могат условно да се разпределят в две категории – съвременни, забележителни със своите шумни и многоцветни улици, а във втората категория попадат достолепните пристанищни градове, с многовековна история,..
Осем автентични български традиции и предавани през поколения умения от различни краища на страната бяха вписани в Националната представителна листа..