В чест на Деня на краля, 25 април – националният празник на Холандия, в София се провежда второто издание на Оранжевия велотур под мотото „Безопасно придвижване с колело в града”. Цветът на велотура символично напомня за европейската страна, в която велосипедният транспорт в градски условия е най-широко разпространен. Стартът на поредния тур започва в 16 часа пред Холандското посолство в София като крайната точка на маршрута е градинката пред Националния театър „Иван Вазов”. Организатори на събитието са Холандското посолство и Сдружение „Велоеволюция”. Поканени на велошествието са всички съпричастни към идеята за придвижване в града на колело. Единственото условие към участниците е да носят оранжева дреха.
„Избрали сме маршрут, който няма да бъде затворен за автомобили – отбелязва Михаела Райкова, координатор на „Велоеволюция”. – В тази връзка сме поканили доста хора от Столична община, които имат отношение към велосипедната инфраструктура. Поне веднъж да покараме заедно и да видим дали това, което се проектира в София, е удобно и най-вече безопасно както за велосипедисти, така и за останалите участници в движението.”
С тази инициатива организаторите искат да покажат на столичани, че карането на колело в София освен средство за придвижване може да бъде и приятно изживяване. Такава е и целта на следващата кампания на „Велоеволюция”, която избира прекрасния пролетен месец май за ходене на работа с колело.
„По време на тази кампания всеки участник може да се регистрира на нашия сайт и да си вкарва километрите, които изминава – пояснява Михаела Райкова. – Тази година кампанията е национална. Всеки един град или село в страната може да участва. Накрая на месеца ще има велошествие, на което ще наградим тези, които най-много са ползвали велосипеда си, за да отидат на работа. Няма значение от кое населено място са, всички се съревновават само с километрите, които изминават на колело.”
И въпреки че броят на велосипедистите в града непрекъснато нараства, велоалеите често не са съобразени с всички участници в движението.
„Виждаме, че велосипедна инфраструктура се изгражда вече не само в София, но и в други по-големи градове в страната. Успоредно с това сме свидетели, че тя все още не е планирана през погледа на велосипедистите. Все още се прави от хора, които изобщо не карат колело. Те не се качват на велосипед дори и само като част от служебните си задължения, за да видят как стоят нещата. Това е една от причините алеите да не са съобразени с безопасността на велосипедистите. За съжаление все още няма добри решения по кръстовищата и покрай спирките. Пешеходците и велосипедистите са оставени да се оправят сами.”
И въпреки неуредиците, хората, които използват велосипеда вместо градския транспорт, вече не са рядкост.
„На мен ми прави впечатление, че последната една година виждам и дами с велосипед, които не се притесняват да бъдат официално облечени, така, както ходят на работа – усмихва се Михаела. – Това говори за една промяна в начина на ползването на велосипеда. Той е не само средство за придвижване, но също и ежедневен транспорт, което е радващото.”
По повод 60-та годишнина от началото на академичното образование по дизайн в България, в Дома на архитекта организират изложба и научна конференция. Откриването на експозицията е на 18 ноември и ще продължи до 22 ноември, когато ще се проведе..
Благотворителен базар с предмети, изработени от бездомни хора, деца в риск и със специални нужди, ще се състои днес в русенската Католическа църква „Свети Павел от Кръста“. Посетителите ще открият ръчно създадени декорации, свещи и сапуни..
Спортисти със Синдром на Даун днес влизат в ролята на инструктори в голям Зумба фестивал в София, за да мотивират децата с увреждания да спортуват и да водят активен начин на живот. На танцовото събитие специално обучените младежи ще покажат..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия..