Тази седмица външният министър Кристиан Вигенин се възползва от едно посещение в Словения, посветено предимно на теми от двустранен интерес, за да изложи идеи на България за синергия между различните формати на регионално сътрудничество. Говорейки за регионалните измерения на българската външна политика, в публична лекция в Университета в Любляна той изтъкна, че според София не бива да се създават нови формати на регионално сътрудничество, а да се адаптират и използват по-добре онези от съществуващите, които са доказали ефективността си. Изиграл дотук важна роля за сигурността, стабилността и просперитета в региона, Процесът за Сътрудничество в Югоизточна Европа /ПСЮИЕ/ трябва да повиши ефективността си, най-вече чрез сътрудничество, което е ориентирано към конкретни проекти. ПСЮИЕ, изтъкна Вигенин, следва да установи взаимодействие с формати на регионално сътрудничество като Дунавската стратегия на ЕС и Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество. Като ротационен председател на Черноморското икономическо сътрудничество България смята, че тази организация пък трябва да установи прагматичен диалог с Европейския съюз, както и да задълбочи сътрудничеството между Черноморския и Дунавския регион и между Черноморския и Адриатико-Йонийския регион, включително в рамките на европейските макрорегионални стратегии. Изхождайки от тези разбирания, въпреки финансовата и икономическа криза в Европа, София водеше активен диалог, който се увенча с прагматични резултати, като например изграждането на втори мост на р. Дунав между България и Румъния, и откриването на директна самолетна линия между София и Белград само преди няколко седмици. Но осигуряването на финансиране за важни инфраструктурни проекти би следвало да е приоритет не само за страните от региона, но и за ЕС, отбеляза министърът. За синергия между различните формати на регионално сътрудничество българското правителство говори още от началото на мандата си. Визитата на Вигенин в Словения показа, че година по-късно то продължава да е ангажирано с тази политика.
През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...
Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
В "България днес" на 7 януари ви срещаме доайена на българската общност в..