Тази седмица в Солун се състоя конференция на външните министри на ЕС и на страните от Западните Балкани, организирана от гръцкото председателство на съюза. В изказване, посветено на десетата годишнина от началото на процеса на евроинтеграция на Западните Балкани, българският външен министър Кристиан Вигенин припомни, че като непосредствен съсед на държавите от този регион, България винаги е поддържала тяхната европейска интеграция. Той обаче на пропусна да отбележи, че принципите и критериите за членство трябва да са еднакви за всички държави кандидати, а част от тях са свързани с поддържането на добросъседски отношения. Така Вигенин намекна, че българската подкрепа за кандидатите за членство не е безусловна. Това разбиране в България се споделя не само от сегашното, но и от поне две предходни правителства. Затова от години вече страната настоява за сключване на договори за добросъседство със съседните страни кандидати за членство в ЕС. Подкрепата на България е не само политическа, но може да се изразява и в споделяне на опита, натрупан в хода на собственото й присъединяване. Според София обаче движеща сила при осъществяването на необходимите реформи в процеса на европейска интеграция трябва да са вътрешни фактори на страните-кандидатки, защото под външен натиск реформите може да се окажат неустойчиви. В изказването си министър Вигенин изтъкна още, че за постигането на политически и икономически стабилно бъдеще в региона са нужни повече общи проекти. Особено внимание според българската страна заслужава преодоляването на някои недостатъци в инфраструктурата на региона. В този контекст Вигенин подчерта, че инструментът за предприсъединителна помощ следва да се използва именно за преодоляване на инфраструктурните липси. От министерската конференция в Солун пролича, че за тези цели е наличен много сериозен финансов ресурс. Чрез предприсъединителните си фондове ЕС предвижда да отпусне един милиард евро на Западните Балкани до 2020 г. Отделно от тях, в регионални проекти ще бъдат вложени още 10 милиарда евро.
Кои са думите на току-що отминалата 2024 година? Платформата "Как се пише" очаква отговори на този въпрос от своите читатели от понеделник, 6 януари. Две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени резултатите. Платформата провежда анкета за..
Столичната зоологическа градина се похвали с рекорден брой животни, родени през 2024 г. “ Нашата глутница от вълци се увеличи с девет млади вълчета. Роди ни се малка зебричка, антилопи от вида кана, няколко гривести козирогчета. Имахме попълнение и..
Регионалната инспекция по околната среда и водите – София сигнализира сектор "Престъпления против дивата природа" към Главната дирекция "Национална полиция" за намерените над хиляда мъртви птици край Копривщица. Институцията, на чиято територия е..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
След Йордановден и Ивановден дойде ред и на Бабинден у нас! За една от най-вдъхновяващите професии- акушерството и първата среща с новия живот, за..