Откакто се разрази кризата около Украйна, София периодично изразява опасения от тежки последици за България. Тази седмица бяха обявени факти, които потвърждават, че опасенията са били основателни. Външният министър Кристиан Вигенин съобщи, че износът на България за Украйна е намалял с 50-70 %, а това е смъкнало със 7% общия износ на страната. Събитията потвърдиха и основателността на опасенията за евентуално прекъсване на доставките на руски природен газ през Украйна, от които България зависи почти изцяло. Европейската комисия се опита да разреши проблема с транзита на руски газ през Украйна, като предложи най-големите европейски потребители сами да купуват и да инжектират газ в нейните подземни хранилища. Така Европа би си осигурила безпрепятствени доставки на газ през идната зима. С тази дейност досега се занимаваше Украйна, но в момента тя отказва да плаща дори собственото си потребление на газ, поради липса на средства. Няколко компании са поискали от ЕК политически гаранции , че инжектираният в украинските хранилища газ няма да изчезне иправата им на собственост няма да бъдат нарушени. Комисията обаче не е могла да даде такива гаранции. Министър Вигенин предупреди украинските власти, че транзитът на газ не може да бъде предмет на двустранните взаимоотношения между Русия и Украйна и те трябва да си изпълнят ангажиментите. Министърът изрази и опасение, че рисковете пред България във връзка със ситуацията в Украйна могат да се задълбочат с времето. Всичко подсказва, че и това опасение е основателно, защото краят на украинската криза още не се задава, а може и да се отдалечава. Засега не се потвърждават само опасенията, че ще настъпят отрицателни последици за туризма, но при влошаване на нещата и те може да се оправдаят. Миналата година България е била посетена от 100 000 туристи от Беларус, тази година се очертава броят им да е по-голям, но най-краткият им път до България минава през Украйна. Заради събитията там се наложи София да търси обходни маршрути, които минават през три шенгенски страни. Засега тя е договорила издаване на транзитни визи за беларуски туристи през Словакия, но пътят им към България вече няма да е най-прекият. Нещата с туристите ще се изяснят напълно до два месеца.
На 16 ноември ще отбележим Деня на "Каритас" – благотворителната организация на Католическата църква, която чрез грижа и жестове на милосърдие посява надежда в сърцата на нуждаещите се. На този ден ще си припомним, че най-важното не е материалното..
Българска разработка за електрически плавателен съд постигна международно признание, като се класира за финалния кръг на престижните награди The Gussies Electric Boat Awards 2025. Тези отличия са насочени към най-иновативните и устойчиви..
В софийската Градска градина от днес до 21 декември ще се проведе традиционният Немски коледен базар. 15-ото издание на базара включва щандове с храни и ароматно греяно вино, както и множество културни прояви, сред които концерти на млади..
Случай с прегазено от лекар куче в столичен квартал, предизвика вълна от обществено негодувание и организирането на протест в София, който ще се състои..
В петък , 14 ноември, сутринта на много места в низините, котловините и около водните басейни ще има мъгла или ниска слоеста облачност. През деня ще..
В брой 72 на предаването слушайте: Как българският език беше включен в образователната система на 13 американски щата и може ли да стане това и..