През 2014 г. в България се провеждат, вече пети път, серии на турнира по голф Mtel Golf Masters. От старта им в края на април до финала в края на септември, ще се мине през два квалификационни и един отборен турнир. За юни тази година Европейската голф асоциация съвместно с българската организираха в град Правец европейско първенство за аматьори. Турнирният календар на голф игрищата за 2014 г., които членуват в Българската голф асоциация, показва, че за малкото време, откакто се практикува в България, спортът е претърпял голямо развитие.
Първото игрище за голф в страната е изградено едва през 2000 г., а Българската голф асоциация се създава през 2001-ва. Игрищата все още се броят на пръсти, но експерти прогнозират, че до няколко години ще са десетки. За краткото време, откакто го има, голфът е станал част от системата на спортното образование. Националната спортна академия провежда курсове по голф и разполага с тренировъчно игрище. За него дори са написани академични дисертации.
Но все пак, голфът в България е още в начална фаза. В такава фаза е и свързаният с него туризъм. Като туристически продукт, той осигурява малко над 0,1 % от общото предлагане на страната като туристическа дестинация. Това обаче не е малко, ако се има предвид краткото му съществуване. Почти толкова от общото предлагане на туристически продукт формира и традиционният за страната ловен туризъм, развиван още от времето на социализма.
Смята се, че за развитието на голфа допринасят не само природните дадености, но и членството на България в Европейския съюз, което я утвърждава не само като „близка”, но и като стабилна, предсказуема дестинация. Потенциалът за развитие на спорта и свързания с него туризъм е голям, но за да се реализира трябва да се преодолеят и някои проблеми. Един от тях е недостигът на спонсори. При откриването на сериите Mtel Golf Masters за тази година, представител на спонсориращия ги телеком отправи пожелание и други компании да последват примера му и да работят за развитието на голфа в България. Пожелания имат и еколозите. Според тях, някои от игрищата в страната са изградени на неподходящи места, нанесли са щети на естествения ландшафт, флората и фауната, и това не бива повече да се допуска. Подобни пожелания към голфа обаче се отправят и другаде по света и не отменят усещането, че този спорт е добре дошъл и в България.
На изложение-конференция High Security Printing EMEA-2025 в Базел, Швейцария, българската лична карта спечели първо място за най-добра лична карта в Европа за 2024 г ., съобщи МВР. Освен за модерния и естетичен дизайн, българската лична..
За първи път в Стара Загора ще се проведе Chef's Food Park като част от третото издание на Националния кулинарния форум „Chef's Secrets – Еволюция на вкуса“ 2025, съобщава БТА. През почивните дни, 8 и 9 февруари, градът под липите ще събере на..
Авиационният учебен център на Летище София получи акредитация от Световната асоциация на летищата (ACI) и се присъединява към елитната група от 21 обучителни хъба, сред които са тези на водещи европейски летища като Мюнхен, Истанбул и Атина. У..
"България днес" на 10 февруари е подвластна на теми с продължение. Отново ще говорим за българското малцинство в съседна Р. Сърбия и за етикета "шопска..
Граждани на Сърбия се събраха на 9 февруари на 15 минутен мълчалив протест под надслов “София подкрепя студентите” пред посолството на Сърбия в..
От 10 до 22 февруари в районите на Учебен център „Црънча“, на Национален военен учебен комплекс „Чаралица“, в 22-ра авиобаза в Безмер и във..