Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България пред избори – много въпроси и малко отговори

БНР Новини
След като миналата седмица ДПС изненадващо се обяви за предсрочни избори, вчера и лидерът на БСП Сергей Станишев призова за оставка на кабинета.
Снимка: БГНЕС

От няколко дни политическите събития в България се развиват с шеметна бързина и противоречиво. След като миналата седмица ДПС изненадващо се обяви за предсрочни избори, вчера изненадващо и лидерът на партията мандатоносител – БСП, Сергей Станишев, призова за оставка на кабинета и предсрочни парламентарни избори до края на юли. Краят на юли е озадачаващ срок не само защото е твърде кратък. Само допреди дни социалистите бяха против избори незабавно и смятаха, че в рамките на тази сесия на парламента могат да се извършат немалко законодателни промени.

Соцлидерът смяташе да проведе консултации за предсрочни избори с парламентарните и извънпарламентарни сили, но президентът Росен Плевнелиев го изпревари, като за обсъждане на изборите свика за идната седмица извънредно заседание на Консултативния съвет за национална сигурност. В този орган са представени само парламентарните сили, извънпарламентарни няма, но пък има представители на правителството и специалните служби. Явно за държавния глава предсрочните изборите са станали въпрос на национална сигурност, тъй като според него ситуацията в страната е непредсказуема, а в условията на тежка политическа и парламентарна криза политическите лидери се замерят през медиите с противоречиви изказвания. Президентът е на мнение, че не става въпрос само за дата на избори, нито пък за дата, която да е изгодна на един или друг политически лидер.

Традицията изборните правила да бъдат променяни непосредствено преди всеки вот ще бъде спазена и сега. В края на седмицата се очаква парламентът да разгледа искането на президента за референдум, свързан с избирателната система. За такъв държавният глава се обяви още в края на януари, но дали да се въведе задължително гласуване, дали част от народните представители да се избират мажоритарно и дали да може да се гласува и дистанционно по електронен път, законодателният орган ще решава едва сега. За месеците от януари насам обаче нагласите на политическите сили за референдума са променени. В началото на годината предложението за референдум се подкрепяше от ГЕРБ, а управляващите БСП и ДПС мощно му се противопоставяха. Сега, обтегнала отношения с доскорошния си партньор в правителството, БСП вече е за задължително гласуване което няма да благоприятства движението.

Досега премиерът Пламен Орешарски впечатляващо мълча. Предизборната обстановка в страната е такава, че има повече въпроси, отколкото отговори. Ясно обаче е едно – след година мъчително и оспорвано съществуване, си отива още едно, второ поредно правителство неизкарало пълен мандат.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Атаката на Народния театър на вниманието на Европейския парламент

Сблъсъците пред Народния театър "Иван Вазов" по повод премиерата на "Оръжията и човекът" от Бърнард Шоу станаха повод 247 театрални организации от 39 държави да се обърнат с апел към институциите на Европейския съюз. "В Народния театър в София над..

публикувано на 02.12.24 в 14:08

Президентът даде началото на 22-рото издание на "Българската Коледа"

Началото на 22-рото издание на благотворителната инициатива "Българската Коледа" беше поставено от президента Румен Радев в Добрич. Насловът на кампанията е "Да дарим надежда на дете в беда" и цели осигуряване на високотехнологична апаратура за ранна..

публикувано на 02.12.24 в 13:08

Дина Джевали от Сирия: Изживях време на безизходица, в България за мен нищо не е трудно

Оцеляването на милиони хора по света, живеещи в условията на войни, глад, болести и безмерно отчаяние, ежедневно е поставено на карта. Нерядко подхождаме към емигрантите от такива страни по-скоро враждебно, отколкото с разбиране. Онова, което са..

публикувано на 02.12.24 в 10:55