Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България вярна на ангажимента си към българите в Молдова и в трудни времена

БНР Новини
Министърът на външните работи Кристиан Вигенин по време на еднодневното си посещение в Молдова се срещна с молдовския си колега Наталия Герман, вицепремиер и министър на външните работи и европейската интеграция. Двамата откриха Информационен център за България и ЕС в сградата на Тараклийския държавен университет.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Малко незабелязано за българското общество, заради драматичните събития около предстоящата смяна на правителството, през седмицата се състоя едно важно посещение на външния министър Кристиан Вигенин в Молдова. По време на него в Тараклийския държавен университет бе открит Информационен център за България и Европейския съюз. Град Тараклия е основан като селище през 1813 г. от български преселници. По-късно те участват в Освобождението на България от османско владичество, а под различни форми привързаността им към прародината е факт и до днес.

Факт е и привързаността на България към тези сънародници, а откритият информационен център е още едно от доказателство за това. Създаден с финансиране от българската държава във време на икономическа и финансова криза, той ще организира лекции, конференции и други събития, които да са полза не само за етническите българи, но и за всички молдовски граждани, предоставяйки възможности за пряк досег с България и повишавайки информираността за ЕС. Първата стъпка в тази посока вече е направена, защото от края на април гражданите на Молдова вече пътуват без визи в страните от ЕС. За това принос има и България, било като участник във взимането на решения на ЕС, било като партньор на Молдова в двустранен план, чрез споделянето на опит, натрупан в процесите на евроинтеграция. Бесарабските българи поискаха от министър Вигенин в град Тараклия да има български консул. Те увериха, че дори са готови да плащат заплатата му, а местният районен съвет изрази готовност да предостави сграда за консулското представителство.

Визитата потвърди не само топлата връзка между България и бесарабските българи, но и конструктивния дух на отношенията между България и Молдова в официален план. В разговорите с представители на молдовското правителство българският външен министър оцени високо ускоряването на реформите в ключови сфери като правосъдие, публична администрация, инвестиционен климат, борбата срещу корупцията. Според Вигенин, това е повишило доверието на европейските партньори и ускорило подготовката на Споразумението за асоцииране, включително и за създаване на всеобхватна и задълбочена зона за свободна търговия между Молдова и ЕС. По оценка на министъра, споразумението ще подобри перспективите пред молдовската икономика, защото благодарение на него тя ще стане част от европейския пазар, от който част е и България. Подписването на документа се очаква на 27 юни.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Народен театър

Между 20 и 30% от българите искат, но не могат да си позволят достъп до култура

Между 20 и 30% от българите искат, но не могат да си позволят достъп до култура. Това показват данни от национално социологическо проучване на социологическа агенция "Алфа рисърч" по поръчка на проектите "Фабрика за идеи" и "Обсерватория за..

публикувано на 16.10.24 в 17:03

28 октомври ще бъде неучебен ден в училищата с изборни секции

28 октомври (понеделник) ще бъде неучебен за учениците от училищата в страната, в които има разположени избирателни секции. Това се посочва в заповед на министъра на образованието и науката Галин Цоков. "Денят след изборите за Народно събрание се..

публикувано на 16.10.24 в 16:48

Фондация "Теодора фон Ауерсперг" започва своята работа и в България

Защитата на животните и децата в неравностойно положение, както и насърчаването на различни културни инициативи, са основополагащи за подобряването на средата за живот у нас. Около тази идея се обединяват талантливата пианистка Надежда Цанова и..

публикувано на 16.10.24 в 08:15