Във вторник сутринта лидерите на парламентарните сили решиха единодушно на заседание на Консултативния съвет за национална сигурност предсрочните парламентарни избори в България да се проведат между 28 септември и 12 октомври. Пак във вторник, но в парламента и следобед, те се изпокараха в дебат по предложението на президента за референдум относно избирателната система. Ден по-късно Бойко Борисов – лидер на основната опозиционна партия ГЕРБ, скъса публично листа с текста на постигнатата договореност в Консултативния съвет, като заяви, че на БСП, ДПС и „Атака” вяра не може да се има и „оттук нататък война”.
Яростта на Борисов беше предизвикана от един не толкова значителен факт – отхвърляне на едно негово предложение парламентът да не обсъжда вето на президента Плевнелиев върху Закона за МВР. Многозначителен факт е обаче това, че лидерът на ГЕРБ обяви война на всички останали парламентарни сили непосредствено преди започването на консултации между тях, на които трябва да се вземат решения за точната дата на предсрочните избори, приоритетите на парламента и кабинета дотогава, финализирането на споразумението с Европейския съюз и номинирането на българския кандидат за еврокомисар. Нагласата „един срещу всички”, с която ГЕРБ пристъпва към консултациите, не буди голям оптимизъм за техния изход.
Между заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност и изявленията на Борисов парламентът отхвърли предложение на президента за национален референдум за избирателната система. В хода на дебата за нея се очертаха противоречия, които също са предвестник за трудни консултации и сложна предизборна обстановка. Управляващата социалистическа партия (БСП) зае еднаква позиция с ГЕРБ по въпроса за въвеждането на задължително гласуване. Това нагнети напрежението между нея и по-малкия ѝ партньор в сегашното правителство, Движението за права и свободи (ДПС), за което задължителен вот би бил същинско „наказание”. По въпросите за въвеждане на електронно и мажоритарно гласуване БСП и ГЕРБ се оказаха на различни фронтове, а при гласуването на трите предложения анблок БСП и ДПС се обединиха срещу ГЕРБ. Дебатът за референдума показа, че между основните политически сили в страната има остра непримиримост и в името на политическите си интереси те са склонни да правят сложни комбинации и компромиси.
В един и същи ден парламентарните сили взеха единодушно решение за „плавен преход към политическа стабилност” сутринта, а следобед се изпокараха. Ако тези нагласи се проявят и на предстоящите консултации между тях ще се случи най-голямата опасност за страната, която президентът Плевнелиев определи като „влизането в спиралата на трайна нестабилност и тежко политическо противопоставяне”.
Председателят на Правната комисия в Европейския парламент и български евродепутат Илхан Кючюк официално сезира Европейската комисия за блокирането от гръцка страна на напълно завършения граничен пункт "Рудозем-Ксанти", предаде БТА. Кючюк..
Министърът на туризма Мирослав Боршош се срещна с посланика на Франция Жоел Майер. Те са разговоряли за развитието на туристическите отношения и възможностите за по-активно позициониране на България на френския туристически пазар. Боршош е пояснил, че се..
Жителите и гостите на Велико Търново са поканени днес на "Нощ на мюзикълите", по време на която ще прозвучат откъси от световноизвестни продукции като Dance of the Vampires, Mamma Mia! и We Will Rock You. На сцената ще излязат артисти от..
На 2 май председателят на Народното събрание Наталия Киселова ще присъства на отбелязването на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170..
25% от работещите са без трудов договор, борбата със сивата икономика трябва да е основен приоритет на държавата. Това заяви по повод Деня на труда..
В напреднала фаза е подготовката на миграцията на картовите плащания от лева в евро и съответното присъединяване до края на годината на картовата..