Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България е сред основните страни на произход за жертви на трафик с цел трудова експлоатация

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Трафикът на хора е третата в световен мащаб престъпна индустрия след наркотиците и оръжието. Печалбите от нея възлизат на 23 млрд. евро за година, показват данни на Международната организация на труда. 21 млн. души са жертвите на принудителен труд по света, а за ЕС те са 880 000. Макар това да звучи само като суха статистика, зад нея стоят реални човешки съдби. С цел да намерят механизми за ефективно противодействие на тази съвременна форма на робство, в София (на 19 и 20 юни) се събраха представители на 32 неправителствени организации от 20 европейски държави, работещи в сферата на превенция на трафика на хора и подкрепа на жертвите. Организатор на събитието е международната организация La Strada International, а домакин е „Асоциация Анимус”, която е сред учредителите й.

Каква е картината в България?

„Трафикът на хора с цел трудова експлоатация засяга особено страните, в които има висока безработица, сериозно обедняване на населението и съответно висока трудова миграция” – каза за Радио България Надя Кожухарова от „Асоциация Анимус”. „България е една от страните, от която има най-голяма трудова миграция, особено към Западна Европа. Това автоматично я прави от рисковите държави на произход за трафик на хора с цел трудова експлоатация. Много е трудно да говорим за конкретни цифри. Ако кажем, че броят на жертвите за тази или миналата година е бил 200-300 души, трябва да се знае, че това са установените случаи. Мнозинството остават неразкрити. Дори самите хора не се идентифицират като жертви на трафик и на това, че се злоупотребява с техните трудови права.”

Особено уязвима група на потенциални жертви на трафик остава ромското население, както и хората без или с ниско образование. Ако сексуалната експлоатация засяга главно жените, то трудовата впримчва представителите на двата пола. Строителството и селското стопанство са най-често секторите, в които мъжете биват експлоатирани. При жените това са селското стопанство и домакинската работа като домашни помощници или болногледачки. Гърция, Испания, Италия, Германия, Швеция и Чехия са страните, в които най-често българите се превръщат в бели роби.

„Нашите наблюдения показват, че трудовата експлоатация е много по-широко разпространена като форма на злоупотреба, отколкото сексуалната и много повече хора стават жертва” – коментира г-жа Кожухарова. „Тъй като там няма такива драстични форми на злоупотреба, обикновено тя остава незабелязвана. Много тревожно е също, че хората са в такова икономическо затруднение, че са склонни да претърпяват някаква форма на експлоатация и злоупотреба, но все пак да имат доход, отколкото да живеят в страната си и да са без никакви средства.”

Работа при тежки условия на труд и удължено работно време (12-14 часа на ден), по-ниско от обещаното заплащане, липса на всякакви осигуровки, мизерни условия на живот. Това е обикновено реалността, с която се сблъскват жертвите. Трафикът на хора не е само криминален или социален проблем, а и икономически. Принудителният труд се случва на територията на частния бизнес, затова неправителствените организации ще търсят партньорство с него за превенция на това негативно явление. От него страдат и самите компании, тъй като трудовата експлоатация води до нечестна конкуренция, подбиване на цената на труда, подронва имиджа на индустрията. „Това, което може да направи бизнесът, е да следи много по-сериозно веригата на доставчици и подизпълнители, дали те използват робски практики с цел намаляване на разходите и увеличаване на печалбата, за да се предотврати трафикът на хора”, коментира Надя Кожухарова. За начина, по който „Асоциация Анимус” ще работи с бизнеса у нас, тя сподели:

„Тъй като ние сме предимно страна на произход, ще започнем работа с фирмите посредници, защото те също са част от веригата. Една такава фирма несъзнателно може да изпрати някъде хора, които да бъдат експлоатирани, ако не е проверила добре организацията, с която сключва договор. В страните на дестинация ще се работи предимно с фирми от строителния бранш, селското стопанство и там, където се осъществява трафика и експлоатацията.”



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

МВнР: Петнайсет българи ще напуснат Сирия при първа възможност

При първа възможност ще бъде осигурено безопасното отпътуване на 15 наши сънародници, които са поискали да напуснат Сирия, съобщиха от Министерството на външните работи. Посолството ни в Дамаск е в постоянна връзка с българските граждани и..

публикувано на 09.12.24 в 09:31

Връчват наградите "Човек на годината"

На тържествена церемония днес за седемнадесети път ще бъдат връчени годишните правозащитни награди "Човек на годината". Събитието се провежда в навечерието на Международния ден на правата на човека - 10 декември. Призовете нямат финансово изражение...

публикувано на 09.12.24 в 07:30
Радио Варна

С концерт отбелязваме 90-годишнината на БНР - Радио Варна

Празничен концерт, посветен на 90-ия рожден ден на БНР - Радио Варна, ще се проведе тази вечер от 19.00 часа във Фестивалния и конгресен център в черноморския град Варна. В концерта ще участва невероятният Биг бенд на БНР с диригент Страцимир Павлов и..

публикувано на 09.12.24 в 05:30