Няколко събития през последните дни показаха, че България не се е отказала от участие в проекта за газопровод „Южен поток”, но търси и други източници за доставка на синьо гориво, които да намалят почти изключителната й зависимост от руските. На Съвета на външните министри на страните от Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество, проведена във Варна, външният министър Кристиан Вигенин заяви, че българската страна е спряла проекта само временно, до изясняване на повдигнатите от ЕК въпроси. Министърът посочи, че този проект продължава да е важен както за България, така и за държавите от Южна Европа, а уточненията с ЕК са въпрос на „не дълъг период от време”.
Че проектът е спрян само временно, потвърди и еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер, а председателят на Черноморската банка за търговия и развитие, Андрей Кондаков, който е от Русия, каза, че банката е готова да го съфинансира, щом спорните въпроси бъдат решени. Създаде се впечатление, че претенциите на Европейската комисия за съобразяване на проекта с европейското законодателство са на път да бъдат преодолени. Пак тази седмица външният министър Вигенин дискутира в Кипър възможността България да се снабдява с природен газ, открит наскоро в неговата акватория. Според София, островът може да играе важна роля в бъдещия „коридор север-юг”, снабдяващ с природен газ централна Европа през Гърция.
Междувременно, американската компания „Park Place Energy” обяви, че е подписала споразумение за проучване на нефт и природен газ в България в района на каварненското село Вранино. Разрешението за проучване обхваща 397 кв. км. в североизточната част на страната. При доказване на търговско откритие, то може да се превърне в лицензия за експлоатация в продължение на 35 години. Бавно, но упорито, усилията за разнообразяване на газовите доставки продължават.
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на лично его и собствени сметки. Така изглеждаше 2024 година в политически план. Като резултат от..
Протокол за сътрудничество и обмен между Министерствата на образованието и науката в България и Украйна за 4 учебни години до 2028-а бе подписан във видеоконферентен режим. С подписите си министрите Галин Цоков и Оксен Лисовий уреждат обучението на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв на Балканския полуостров, съобщават от театъра на страницата във Фейсбук, след като от..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
След Йордановден и Ивановден дойде ред и на Бабинден у нас! За една от най-вдъхновяващите професии- акушерството и първата среща с новия живот, за..