Насред спортните страсти около Световното първенство по футбол в Бразилия, българската общественост отбеляза една славна годишнина. Навършиха се 90 години от създаването на първия национален отбор на България, сформиран за участие в Олимпийските игри в Париж през 1924 г. На квалификациите за игрите през 1924 г. България губи от Австрия с 0:6 във Виена. През 50-те и 60-те години на миналия век българският футболен отбор постига най-големите си успехи на Олимпийските игри, като завършва трети на летните игри през 1956-а в Мелбърн и втори на летните игри през 1968-ав Мексико Сити.
Любителите на футбола отбелязаха и 20 години от лятото на 1994 година, когато националният отбор постигна най-големия успех в историята си, стигайки до 1/2-финалите на първенството на планетата в САЩ. През 1994-та България зае не само четвърто място с победа над тогавашния световен шампион Германия,но и първо място в голмайсторската надпревара с Христо Стоичков – Камата. Преди това България има общо 6 участия на световни първенства. През 1962 г. се класира за първи път за Световно първенство. Участва в световните през 1966, 1970, 1974, 1986 и 1998.
Оттогава насам националният отбор не може да се класира за световно първенство. Това, на фона на историческите успехи, е една тъжна реалност. Тъжна реалност е и мястото, което страната заема в последната класация на ФИФА. През юни националният й отбор падна с 5 места в месечната ранглиста на федерацията и в момента заема 78-ата позиция с 425 точки. Непосредствено пред България е тимът на Мароко, а зад нея – този на Оман. Испания води класацията с 1485 точки – три пъти и половина повече, отколкото тези на България. Така отбелязването на историческите годишнини на националния отбор даде повод и за сериозен размисъл.
В брой 49 на предаването слушайте: Разговор за художничката Марена Джингова, успяла да си извоюва място в областта на приложните изкуства, въпреки ограниченията социалистическия завод, в който се е трудила – интервю с изкуствоведа..
Априлското въстание е пример за това, че свободата не ни е дар и че българските революционери са дали онова, което могат, а именно - живота си. Оставили са го в олтара на Отечеството и мисля, че им дължим уважение, почит, преклонение и да бъдем техни..
5 години България да дава води от р. Арда на Гърция за напояване, одобри като предложение към Гърция българското правителство. В проекта за съвместна декларация за използването на водите на р. Арда е записано, че двете страни потвърждават, че..
Паметна плоча на българския революционер, писател и журналист Любен Каравелов бе поставена на фасадата на сградата на българското консулство в..
Населението на България е 6 437 360 души към 31 декември 2024 г. Спрямо 2023 г. населението намалява с 8121 души или с 0,13%. Всички 28 области имат..
В сряда утрото ще е студено и на места в равнините и котловините отново ще се образува слана. Минималните температури ще бъдат от 1 до 4°. В София ще е..