С разгара на лятото напрежението по южната ни граница с Турция започна отново да нараства, както се очакваше. По данни на МВР бежанската вълна към България от няколко седмици се е възобновила. Чужденците най-често заобикалят строящата се в момента 30 км ограда в невралгичния участък между гр. Елхово и гр. Болярово. По думите на вицепремиера и вътрешен министър Цветлин Йовчев българските граничари успяват да връщат по 150-200 бежанци на ден. Но все още има много тежки за опазване срещу набезите на чужденци речни участъци. В 2013 г. България бе връхлетяна от над 11 хил. нелегални имигранти заради конфликта в Сирия и размириците в Близкия Изток и Северна Африка. От тях едва половината са реални бежанци. Това постави страната ни, най-бедната в ЕС, но външна граница на Съюза, на тежко изпитание. Новият бежански натиск сега е заради военните действия в Ирак. Очаква се той да се засили в следващите топли месеци. И дори да е готово до дни съоръжението по българо-турската граница, от командированите в помощ на граничарите общо 1100 полицаи МВР ще изтегли най-много 700 души.
Междувременно в сряда правителството прие Национална стратегия за интеграция на лицата, получили международна закрила в България, за 2014-2020 г. Изготвянето й е ангажимент и условие за получаване на международна помощ, заяви икономическият вицепремиер Даниела Бобева. Целта е успешно интегриране на бежанците в обществото и ефективно използване на потенциала им за социално-икономическото развитие, поясни тя, като припомни: „България бе поставена на безпрецедентен миграционен натиск миналата година и въпросът трябва трайно да бъде уреден”. По данни на Държавната агенция по бежанците от началото на 2014 г. досега близо 2900 имигранти са поискали хуманитарен статут тук. Това е повече от 2002 г. след бежанската вълна от Афганистан. Страната сега интегрира 30-40 души годишно. Но след събитията в Сирия вече по Националния план за 2014 г. България ще може да приобщи 2450 души. Това ще става с мерки и услуги в няколко приоритетни области: достъп до информация, до образование и обучение по български, заетост, признаване на квалификациите, здравни грижи и социално подпомагане, настаняване в жилища. А за малолетни и непълнолетни ще се прилагат специални мерки.Очаква се Министерски съвет да одобри годишния план идната седмица.
В събота , 15 февруари, ще бъде предимно облачно, но ще е почти без валежи. Временни разкъсвания и намаления на облачността ще има в Горнотракийската низина. Ще духа слаб, в Източна България – до умерен вятър от изток-североизток. Минималните..
Мъжки черен лешояд, освободен в рамките на реинтродукцията на вида, е успял да намери спътница в живота си, която вероятно произхожда от колонията на черните лешояди в Националния парк "Дадя" в Гърция. Новата двойка е забелязана в Източните..
Най-високата средна работна заплата в България е в София-град – 3388 лева, а най-ниската е в Смолян – 1617 лева. Това сочат данните на Националния статистически институт за декември 2024 година. Заради заплатите в столицата в целия Югозападен..
В навечерието на честванията в памет на Апостола на свободата Васил Левски, президентът Румен Радев официално наименува столичното летище "Васил Левски"..
Най-новите технологични решения, продукти и проекти в областта на земеделието и агроиндустрията, ще бъдат представени на изложението "Агра 2025" в..
Във вторник , 18 февруари , минималните температури ще бъдат между минус 5 и 0°. В София ще е около минус 5°. В по-голямата част от страната ще се..