Доза арт настроение със стари рок и джаз парчета - това е столичният „Sterling club”. На гърба на Софийската математическата гимназия колекционерът на картини Антоний превръща двустаен офис в произведение на изкуството от края на XIX и началото на XX в. Старинните предмети предлагат на тукашните хора истинско околосветско пътешествие, а на чужденците – домашна автентична атмосфера.
В „Sterling club” можете да разлистите стари книги на различни езици под светилник от Саудитска Арабия. Върху австрийски шкаф от 1900-а се срещат издания на „Българско народно творчество”, съчинения на Толстой, „История на френската литература”, разкази на Джек Лондон и много други. Наздравица може да вдигнете на френска маса, седнали на белгийски стол, да видите цигари от 1919-а в съседство със старинен пепелник от Австралия. От сряда до неделя може да слушате лайв музика, докато се наслаждавате на картините на Емануил Василев и на акварел в майсторски изработени рамки.
„Най-много си харесвам камилата, тя представлява детска играчка от 1900-а година”, споделя собственикът на „Sterling club” Антоний. „Любими също така са ми и хармониките, които са много редки и които събирам от години. С удоволствие свиря на тях. Като цяло не съм привързан толкова много към някоя вещ, но най-голямата ми тръпка са картините. При всяка възможност „спасявам” картини, знаете, в тази криза изкуството се продава на безценица. Ако човек търси усилено, със сигурност ще попадне на нещо интересно. Така например съм събрал предмети от Америка, например от Перу, Чили, също и от Индия”.
„Sterling club” е страхотно местенце за разпускане с приятели и истински източник на творческа енергия. Тук се събират основно хора на изкуството. А и къде другаде в София можете да видите едновременно средновековна резба, подобна на тази в Боянската църква (паметник на ЮНЕСКО) и медна индианска пластика. Ако „Sterling club” ви се струва познат, сигурно сте гледали някоя от сериите на успешната филмова продукция „Под прикритие”.
Снимки: Анна Капитанова
Арменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари. По този повод в Арменската църква в София ще се отслужи предпразнична служба за Бъдни вечер. Ще се извърши освещаване на нарове ("нур орхнек"), които след службата ще бъдат раздавани на миряните. Празничната..
През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г...
И тази година по традиция стотици смелчаци от Калофер и цялата страна ще се впуснат на 6 януари - Богоявление, в мъжко хоро в ледените води на река Тунджа...
На днешния 6 януари, Богоявление, във всички гарнизони на страната ще бъде отслужен традиционният водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената-светини..