Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кристиан Вигенин: С увереност мога да кажа, че оставям повече, отколкото наследих

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Министерството на външните работи е с една от най-сериозните традиции в българската държавност и за мен е огромна чест да бъда тук и да дам своя принос България да провежда достойна външна политика в следващите няколко месеца. Това заяви новият служебен министър на външните работи Даниел Митов поемайки поста на Дипломат №1. Максимална подкрепа за българската кандидатура за еврокомисар – Кристалина Георгиева ще е сред водещите цели на новия външен министър. Външното министерство ще направи всичко възможно България да има много по-добро портфолио и позиция в състава на следващата Европейска комисия. Други приоритетни задачи на министър Митов ще са подготовката на предстоящата среща на върха на НАТО в началото на септември в Уелс и Общото събрание на ООН през есента. На дневен ред ще е и предприемането на следващи институционални стъпки за присъединяване към Единния механизъм за банков надзор, уточни служебният външен министър.

В специално интервю за Радио България бившият ръководител на външното ни ведомство Кристиан Вигенин очерта част от постигнатото в едногодишния си мандат и какво очаква да бъде продължено от неговите наследници. „С увереност мога да кажа, напускайки министерството, че оставям повече, отколкото наследих както по функционирането на самото министерство, така и по отношение на външната политика и активността ни в тези сфери и региони, които са най-важни за България”, категоричен бе той.

„Особен акцент поставих по отношение на Югоизточна Европа и Черноморския регион, продължи Вигенин. За това кратко време посетих всички страни от региона, мои колеги бяха в София, участвахме активно в регионалните формати на сътрудничество. Надявам се този фокус на нашата политика да продължи, защото можем да бъдем силни в Европа, ако сме достатъчно стабилни и имаме влияние в Югоизточна Европа. Тук включвам и Черноморския регион, защото го свързвам с Източното партньорство на ЕС. Направихме редица посещения, подписахме споразумения за сътрудничество в областта на европейската интеграция, проведоха се редица консултации. България показа, че може да бъде активен и конструктивен партньор и нашите колеги оцениха това. Те имат нужда от нашето съдействие, било за процеса на европейска интеграция, ако говорим за страните-кандидатки, било за споразуменията за асоцииране, които бяха подписани с Украйна, Грузия и Молдова.”

Кристиан Вигенин се спря на положените целенасочени усилия за засилване на двустранните отношения със страните-членки на ЕС. За кратко време той е имал посещения в много европейски държави сред които Великобритания, Франция, Германия, Италия, Австрия.Отношенията със САЩ също са имали възходящо развитие.

„Искам да кажа, че не сме оттеглили нашето внимание и активност от региона на Южното Средиземноморие, или Северна Африка и Близкия Изток, продължи Вигенин. В това кратко време успях да посетя Катар, заедно с премиера бяхме в Израел и Палестина, посетих Мароко, планирахме и визита в Тунис. Това е регион също много важен за България. По време на кризата със сирийските бежанци осъзнахме, че Близкият Изток е много близо до нас и нестабилността там има своите отражения и върху нас като държава. Така че, нашата активна работа и там трябва да продължи. Още нещо, което би трябвало да се доразвие от следващия министър. Активна работа в Югоизточна Азия. Това са страни, които се развиват бързо икономически, те са потенциален източник на инвестиции, а в същото време и пазар за нашите стоки.

Въпреки кризата в Украйна, запазихме комуникацията с Русия, убеден е Кристиан Вигенин.

„В България на посещение беше руският външен министър Лавров във връзка със 135-годишнината от установяване на дипломатически отношения, но обсъдихме и много други важни за нашите отношения въпроси, каза той. – Ние отстояваме и подкрепяме европейските принципи и ценности, но в същото време за нас е важно да поддържаме необходимото равнище на контакт и да развиваме сътрудничество и с другите големи играчи на международната сцена. Това ще бъде оценено. Като казах за международната сцена бих добавил нашето активно участие в ООН, в различните други организации към ООН. Там имахме определено нашите успехи. Най-големият от тях беше преизбирането на г-жа Ирина Бокова като генералендиректор на ЮНЕСКО и решението ни от юни т.г. тя да бъде българския кандидат за генерален секретар на ООН. Едно предизвикателство, което ще изисква много усилия. Подготовката тече и следващите български правителства, а и останалите институции трябва достатъчно силно да подкрепят нейната кандидатура.”


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Произведения на Георги Господинов и Иван Кръстев влязоха в немски списък на 100 най-значими книги

Романът “Времеубежище” на Георги Господинов и книгата “След Европа”, в която политологът Иван Кръстев поставя въпросите как бежанската криза променя европейските общества и защо гражданите изпитват толкова силна неприязън и недоверие към..

публикувано на 26.11.24 в 12:52

Слънчево, на места с мъгли във вторник

През нощта  ще преобладава ясно и почти тихо време. В сутрешните часове на 26 ноември на места в низините, котловините и около водните басейни ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в..

публикувано на 25.11.24 в 18:15

“Български пощи” очакват детските писма до Дядо Коледа

Националната пощенска служба на Бългрия организира за 30-а поредна година конкурс за най-красиво писмо до Дядо Коледа. Писмата трябва да бъдат изпратени на "Български пощи" до 18 декември с надписан плик “За Дядо Коледа”, адрес на подателя и..

публикувано на 25.11.24 в 18:02