Какво свързва преводач, преподавател по английски и монтажист в Българското национално радио? В забързаното си ежедневие всеки един от тях гони срокове и отмята задачи, но в сряда вечер тримата прекрачват прага на стара аристократична къща в центъра на София, за да общуват и танцуват танго.
„Това е един свободен танц, защото човек може да бъде себе си, да е индивидуалист в този танц и в същото време да се забавлява с различни хора.”
Какво е за теб тангото в личния ти живот?
„Сложен танц, който ме кара да се разкривам повече, да бъда по-открит и да комуникирам по-добре.”
Във филма на Сали Потър „Урок по танго” главният герой, изпълняван от световноизвестния танцьор Пабло Верон, признава: „Не аз избрах тангото. Тангото избра мен.” При учителката по английски Ева, която пристъпва на едва втория си урок, тангото също пристигнало изненадващо, но в ключов момент.
„Получих този курс по танго като подарък за рождения си ден. Мисля, че това, което много ми харесва, е общуването между мъж и жена в танца. Такова общуване хем близко, хем по правила. По-специфично е, отколкото при другите танци. И това много ме привлече.”
Въпреки краткото време Ева вече забелязва промени, които танцът е внесъл в живота й.
„Танго минава като различния живот. Енергията и нагласата ни е друга. Не да вършим и да успяваме, а просто да се наслаждаваме. Аз през другото време трябва все да отмятам някакви задачи. А тук за първи път не ми се налага да се справям и да отмятам неща. Тук просто се наслаждавам. Изведнъж има паралел между време, в което да ми почива душата и тялото, и време, в което ако си мисля малко повече за танго, ми минава по-спокойно.”
Петя е звукорежисьор в Българското национално радио и след сериозна операция избира тангото, за да се възстанови физически и психически.
„След напрегнат работен ден, когато дойда да танцувам, просто забравям за това, което е било. И другото – имам с кого да си споделя. В днешния живот е изключително важно, тъй като ние сме свикнали напоследък за всяко нещо да натискаме копче, а копчето не може да общува с вас така, както човекът отсреща.”
Снимки: Мария Петрова
В първия ни брой за 2025 г. слушайте: Новогодишно наричане от Бесарабия – за обичая „Поле-поле“ разказва етнографът Галина Манолова; За предизвикателството да издаваш български вестник зад граница и посланията, които той отправя –..
През 2024 година българите активно използвахме търсачката Google, за да се информираме по теми, отразяващи случващото се по света и у нас. Спортистите ни отново доказаха, че умеят да вдъхновяват и да предизвикват национална гордост. Затова спортът..
Хиляда и седем мъртви птици и 31 пострадали е равносметката от фойерверките в новогодишната нощ в Копривщица, съобщи за БНР Христина Клисурова от Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани". Половината от живите планински чинки имат трайни..
В "България днес" на 7 януари ви срещаме доайена на българската общност в..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
В сряда, 8 януари, над Западна и Централна България ще бъде предимно слънчево. Значителна облачност ще се задържи в крайните югоизточни райони, но с..