Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

БНБ спешно печата 60 млн. нови банкноти

Снимка: архив

Повишеното търсене на пари в брой – книжни и метални, в резултат на сътресенията в банковата система в последните месеци се изтъква от Българската народна банка като аргумент и причина за спешната й поръчка за отпечатването на 60 млн. нови банкноти с номинал 10, 20 и 50 лева. Това е два пъти повече от отпечатаните нови банкноти през миналата година.

Преди да вземат това решение, централните банкери сигурно добре са анализирали ситуацията, както и евентуалните последици върху поведението на гражданите и фирмите, които загубиха доста от доверието си във финансовата система на страната и в сигурността на търговските банки. Факт е обаче, че точно в разгара на кризата с неясен край около затворената и неликвидна Корпоративна търговска банка и несекващите зловредни слухове за проблеми в други банки в страната, едно подобно решение на БНБ привлича силно вниманието на обществеността. И започват да се задават въпроси, на които различни авторитети дават различни и противоречиви отговори, някои от които чисто спекулативни.

Ако приемем аргументите на БНБ за необходимостта от отпечатването на нови банкноти точно в този момент, е логично да се поинтересуваме за мащабите на планираната операция и за нейните възможни ефекти върху паричната система на страната.

Парите в обращение в страната са на стойност около 10 млрд. лв. или малко повече от 5 млрд. евро под формата на около 330 млн. банкноти. Най-много са двадесетолевките, които са 32% от всички хартиени пари в обращение.  След това най-масови са банкнотите от 10 лв., чийто дял е 20,45%. Останалите 50% се разпределят между банкнотите от 2, 5, 50 и 100 лв. Средностатистическата банкнота в България е на стойност 27,47 лв. Или, с други думи казано, стойността на новите банкноти може да бъде изчислена на около 1,648 млрд. лв., или 16% от всички книжни пари в страната. Увеличението не е пренебрежимо, но то по никакъв начин не може да предизвика някакъв ръст на инфлацията, както някои намекват. Защото просто инфлацията не зависи от обема на книжните пари в обращение, а от много по-сложни икономически фактори, свързани с търсенето и предлагането на различните пазари, производствените разходи, производителността на труда и т.н. Така че новите банкноти само ще улеснят паричния оборот, ще подменят износени и повредени купюри и ще попълнят стратегическите резерви на централната банка в момент на повишено търсене на книжни пари.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Лошото време си отива, на юг ще има локални кратки валежи

В четвъртък , 4 юли, над страната ще има разкъсана облачност. След обяд над Рило-Родопската област се очакват краткотрайни валежи с гръмотевици. Минималните температури ще са между 15 и 23°, в София 15°. Максималните ще са от 25 до 30°, в..

публикувано на 03.07.24 в 19:35

България днес - 3 юли 2024 г.

Българите в Албания – централна тема в "България днес" на 3 юли. Повод са резултатите от преброяването на населението в Балканската държава, според които над 7 хиляди души са се определили като етнически българи. Реално ли е това..

публикувано на 03.07.24 в 19:00

Климатичните промени носят по-големи разходи и риск от бедност за много българи

Населението на България, и най-вече хората с нисък социално-икономически статус, са сред най-уязвимите групи в ЕС по отношение на промените в климата. Причините за това са няколко. Страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в ЕС –..

публикувано на 03.07.24 в 10:45