Централната избирателна комисия е отказала регистрация за участие в предсрочните парламентарни избори на 5 октомври на две партии – Българската комунистическа партия и „Другата България”, която е с претенция за подкрепа на родната емиграция. Решението на ЦИК може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд. „До 30 август партиите и коалициите, при които е отказана регистрацията и ВАС се е произнесъл с решение, с което указва да бъдат регистрирани, могат да извършат своята регистрация”, заяви говорителят Александър Андреев. Той посочи, че към момента за участие в парламентарния вот са допуснати 20 партии и 7 коалиции. Дирекция ГРАО проверява автентичността на всички подписи и до 23 август се очаква да се произнесе за коректността на подписките на още 11 формации. Говорителят на ЦИК Александър Андреев отбеляза, че най-много парти и коалиции са участвали в изборната битка през 2013 г. – 63 партии и 7 коалиции. През 2005 г. са били 22 партии и коалиции, а през 2009 г. – 18 партии и коалиции. По думите му, всички районни избирателни комисии са встъпили в своите правомощия и очакват до 25 август да регистрират инициативните комитети, които ще издигат независими кандидати. Участниците в изборите трябва да представят кандидатски листи до 2 септември, посочи говорителят на ЦИК. След това ще бъде изтеглен жребият за номерата на бюлетината по отношение на партии и коалиции, които са регистрирани и са издигнали кандидатски листи. По решение на ЦИК машинно гласуване ще се проведе в 500 секции и 10 района. Вотът няма да се зачита, защото е експериментален.
В интервю за Радио България говорителят на ЦИК Камелия Нейкова посочи, че българите по света могат да се информират от сайта на комисията къде ще бъдат автоматично открити секции – на места, според Изборния кодекс, на които в предходните пет години са гласували повече от сто избиратели. Тя посочи, че на интернет страницата на ЦИК е активно електронното заявление, което може да бъде подавано от желаещите да гласуват в чужбина.
България днес - 3 юли 2025 г. В "България днес" на 3 юли слушайте: 05:10 - За проблемите на българските..
В петък, 4 юли, ще бъде слънчево и горещо с максимални температури между 33° и 38°, в София – около 33°. По Черноморието ще бъде слънчево. Ще духа слаб, в следобедните часове до умерен вятър от изток-югоизток. Максималните температури ще бъдат..
86,4% от българите подкрепят протестите на младите лекари и медицинските специалисти за по-високо възнаграждение. На обратното становище са 7,3%. 5,8% не са запознати, а има и незначителен дял на затрудняващи се да отговорят. Това е практически..
Взаимодействието учител-ученик е на фокус в седмата по ред Международна "Еразъм+" седмица, организирана от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и..
ДАНС и ГДБОП провеждат в София акция срещу група, занимаваща се с незаконно предоставяне на българско гражданство. Разследват се случаи, при които..
В четвъртък минималните температури ще са от 13 до 20°. В София ще е 16°. През деня ще бъде слънчево, в следобедните часове и горещо. Ще духа слаб, в..