В архитектурно-етнографския музей „Етъра” край Габрово днес започна дванадесетото издание на тридневния Международен панаир на народните художествени занаяти. Международното събитие тази година е посветено на 50-годишнината от създаването на етнографския комплекс.
Участие в панаира на занаятите досега са заявили повече от петдесет майстори от страната и чужбина. Те ще изработват предмети и ще правят демонстрации на открито на занаятите грънчарство, бакърджийство, ножарство, тъкачество, иконопис, изработване на бижута. Майстори от Сърбия, Румъния, Турция и Уганда ще демонстрират пред гостите на комплекса традиционни за страните си занаяти.
И още нещо любопитно в „Етъра”: английски студенти се обучават в български традиции и занаяти. Две семици етърски майстори ще ги обучават в традиционни занаяти: тъкане на колани, изработване на изделия от беленица (царевична шума), боядисване с растителни багрила, шиене на гайтани.
Едно невероятно преживяване за тях, а подробностите научаваме от Росица Бинева, която ръководи техния курс.
Фонд за подкрепа на изявени деца в областта на културата, изкуствата, науката, образованието и спорта на Столичната община ще финансира участието им в международни конкурси и ще отпуска стипендии за обучение у нас и в чужбина. Той ще започне работа..
Пети ден в около 105 населени места с 8100 абонати в цялата страна все още няма ток заради падналия снеговалеж, съобщи в Габрово служебният министър на енергетиката Владимир Малинов. “ Искаме до неделя електрозахранването да бъде възстановено във..
България би могла да открие културен център в Румъния, например в Тимишоара, а неговото съществуване би създало интерес към българската култура и българите въобще. Това сподели пред Радио България Янку Берчану - румънец, който от 20 години преподава..
Със закриването на “Балкантон“ през 1994 г. спря и изработването на грамофонни плочи в България. Това обаче ще се промени и през 2025 г. ще бъде открита..
Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския..
България би могла да открие културен център в Румъния, например в Тимишоара, а неговото съществуване би създало интерес към българската култура и българите..