Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Позициите на България в ЕК се засилват

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Оповестеният в сряда състав на новата Европейска комисия направи в България силно впечатление. Българският еврокомисар Кристалина Георгиева, отговаряла досега за международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реагирането на кризи, от 1 ноември ще поеме ресора „Бюджет и човешки ресурси”. Очакванията в София за по-сериозни български позиции в ЕК не само се сбъднаха, а вероятно бяха и надминати.

След като надеждите Георгиева да бъде номинирана за поста върховен представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност не се оправдаха, тя бе натоварена с изключително отговорния ресор „Бюджет и човешки ресурси”. Българката ще е и заместник-председател на ЕК. В новите си качества тя ще следи генералните дирекции по бюджета, по човешките ресурси, по преводите, както и Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ). Ще наблюдава също службите по разплащанията и назначенията, по инфраструктурата и логистиката. Нейна отговорност ще са също Европейската служба за подбор на кадрите и Европейското училище за администрацията. Толкова отговорни функции в ЕК български представител досега не е получавал. За разлика от останалите заместници на председателя Жан-Клод Юнкер, Георгиева ще се занимава не само с координация, но ще отговаря и за изработването на политиките, свързани с насочването на европейския бюджет. Като еврокомисар по международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакция при кризи досега Георгиева управляваше бюджет от около 1 милиард евро годишно. Сега тя и екипът и ще управляват около 140 милиарда евро годишно.

Досега отговорностите за бюджета и за човешките ресурси се поделяха между трима еврокомисари, а в новата Европейска комисия се съсредоточават само в един. Това на практика прави Кристалина Георгиева един от най-важните заместници на Жан-Клод Юнкер.

Новите си функции Георгиева естествено ще упражнява в интерес на целия Европейски съюз, но те може да донесат и специфична полза за България. Георгиева ще наблюдава и контролира сфери, които са изключително проблемни за България. Доброто познаване на проблемите на България ще позволи на Георгиева ефективно да съдейства за тяхното преодоляване.

Новият мандат на Георгиева съвпада с един изключително отговорен период на подготовка на България за предстоящото й ротационно председателство на ЕС през 2018 г. Това обстоятелство ще благоприятства подготовката на страната за ротационен председател.

Но в йерархията на ЕК се издигна и още една българка – Мина Андреева. Досега тя бе говорител на еврокомисаря по правосъдието и основните права Вивиан Рединг, а сега ще бъде един от тримата основни говорители на новата Европейска комисия.

По-отговорни позиции на България в ЕК са основание за очаквания за издигане на нейния авторитет в Брюксел. Как страната ще се възползва от тях предстои да видим. Новата ЕК трябва да встъпи в длъжност на 1 ноември.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 9 януари 2025 г.

В "България днес" на 9 януари ви предлагаме да чуете интервюто, което Симеон Сакскобургготски даде специално за БНР. Монархът и бивш премиер  на България, който обикновено се..

публикувано на 09.01.25 в 19:00

КНСБ: Каскада от протести, ако не бъде приет държавният бюджет

"Ако Народното събрание не приеме държавния бюджет за настоящата година, могат да последват протести". Това заяви в интервю за БНР главният икономист на КНСБ Любослав Костов. "За пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на..

публикувано на 09.01.25 в 17:45
Галин Цоков и Олеся Илашчук

В Украйна ще продължи изучаването на български език

Българският език и култура ще продължат да се изучават в училища в Украйна, а украински студенти от български произход и занапред ще бъдат приемани приоритетно в нашите висши училища. За това се договориха образователните министри на двете страни проф...

публикувано на 09.01.25 в 17:39