Оповестеният в сряда състав на новата Европейска комисия направи в България силно впечатление. Българският еврокомисар Кристалина Георгиева, отговаряла досега за международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реагирането на кризи, от 1 ноември ще поеме ресора „Бюджет и човешки ресурси”. Очакванията в София за по-сериозни български позиции в ЕК не само се сбъднаха, а вероятно бяха и надминати.
След като надеждите Георгиева да бъде номинирана за поста върховен представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност не се оправдаха, тя бе натоварена с изключително отговорния ресор „Бюджет и човешки ресурси”. Българката ще е и заместник-председател на ЕК. В новите си качества тя ще следи генералните дирекции по бюджета, по човешките ресурси, по преводите, както и Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ). Ще наблюдава също службите по разплащанията и назначенията, по инфраструктурата и логистиката. Нейна отговорност ще са също Европейската служба за подбор на кадрите и Европейското училище за администрацията. Толкова отговорни функции в ЕК български представител досега не е получавал. За разлика от останалите заместници на председателя Жан-Клод Юнкер, Георгиева ще се занимава не само с координация, но ще отговаря и за изработването на политиките, свързани с насочването на европейския бюджет. Като еврокомисар по международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакция при кризи досега Георгиева управляваше бюджет от около 1 милиард евро годишно. Сега тя и екипът и ще управляват около 140 милиарда евро годишно.
Досега отговорностите за бюджета и за човешките ресурси се поделяха между трима еврокомисари, а в новата Европейска комисия се съсредоточават само в един. Това на практика прави Кристалина Георгиева един от най-важните заместници на Жан-Клод Юнкер.
Новите си функции Георгиева естествено ще упражнява в интерес на целия Европейски съюз, но те може да донесат и специфична полза за България. Георгиева ще наблюдава и контролира сфери, които са изключително проблемни за България. Доброто познаване на проблемите на България ще позволи на Георгиева ефективно да съдейства за тяхното преодоляване.
Новият мандат на Георгиева съвпада с един изключително отговорен период на подготовка на България за предстоящото й ротационно председателство на ЕС през 2018 г. Това обстоятелство ще благоприятства подготовката на страната за ротационен председател.
Но в йерархията на ЕК се издигна и още една българка – Мина Андреева. Досега тя бе говорител на еврокомисаря по правосъдието и основните права Вивиан Рединг, а сега ще бъде един от тримата основни говорители на новата Европейска комисия.
По-отговорни позиции на България в ЕК са основание за очаквания за издигане на нейния авторитет в Брюксел. Как страната ще се възползва от тях предстои да видим. Новата ЕК трябва да встъпи в длъжност на 1 ноември.
Арменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари. По този повод в Арменската църква в София ще се отслужи предпразнична служба за Бъдни вечер. Ще се извърши освещаване на нарове ("нур орхнек"), които след службата ще бъдат раздавани на миряните. Празничната..
През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
"Позицията на правителството е константна. Българската православна църква (БПЦ) е една и неделима. Нейното единство е от особена важност за обществото. При..
Няколко граждански сдружения от Лом и Козлодуй организират от 16:00 часа днес протест и автомобилно шествие срещу лошото състояние на пътищата в..