През изтеклата седмица президентът на САЩ Барак Обама обяви, че е готов да поведе коалиция на борба срещу терористичната организация „Ислямска държава”, а българският външен министър Даниел Митов направи изявления, с които се разбра, че България е солидарна с това. Министърът уточни, че до няколко седмици България ще изпрати леко въоръжение и боеприпаси в Кюрдистан, където се водят боеве, за да се подпомогне Ирак в справянето с екстремистите. Разговори за изпращане на човешки ресурси в размирната страна не са водени, а и едва ли на този етап ще има, предвид обстоятелството, че самият президент Обама изключва изпращане на сухопътни сили. София разглежда групировката „Ислямска държава“ като много опасна за България и ЕС, особено защото в нея участват екстремисти разполагащи с европейски паспорти и източници на финансиране от петролния бранш. Всъщност готовност за борба с екстремистите българската страна бе показала и преди заявленията на Обама. В края на август, но във връзка със заключения на Съвета „Външни работи” на Европейския съюз, че кризата в Ирак директно заплашва сигурността на външните граници на съюза, една от които е България, правителството в София възложи на външния си министър да координира с властите в Ирак предоставянето на военна и хуманитарна помощ. Позицията на правителството е напълно логична и разбираема. Тези дни лидерът на „Ислямска държава” Абу Бакр Ал-Багдади обяви, че вече е решено тя да създаде ислямски халифат в Европа и първата страна на Балканите, където ще се развее великото черно знаме, ще е България. Първо, заради отличното й стратегическо положение и, второ, поради хилядите последователи и многото мюсюлмани, които чакали само сигнал от своите водачи да се жертват в името на Аллаха. Но изтеклата седмица показа също, че местните мюсюлмани в България не споделят тази идея. В остро изявлениеГлавно мюфтийство на Мюсюлманското вероизповедание в България заяви, че деянията на псевдо-държавното формирование „Ислямска държава” не може да се отъждествяват с повелите на Святата ислямска религия, които са кардинално различни.
Априлското въстание е пример за това, че свободата не ни е дар и че българските революционери са дали онова, което могат, а именно - живота си. Оставили са го в олтара на Отечеството и мисля, че им дължим уважение, почит, преклонение и да бъдем техни..
5 години България да дава води от р. Арда на Гърция за напояване, одобри като предложение към Гърция българското правителство. В проекта за съвместна декларация за използването на водите на р. Арда е записано, че двете страни потвърждават, че..
Украинският външен министър Андрий Сибига е провел телефонен разговор с българския си колега Георг Георгиев. Двамата са обсъдили стъпки за постигането на справедлив мир и начини за развитие на взаимноизгодно сътрудничество. Украинският първи дипломат..
На 2 май председателят на Народното събрание Наталия Киселова ще присъства на отбелязването на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170..
25% от работещите са без трудов договор, борбата със сивата икономика трябва да е основен приоритет на държавата. Това заяви по повод Деня на труда..
В "България днес" на 01 Май слушайте: 01:12 – Защо 1 май е обявен за Ден на труда?..