Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отново напрежение между София и Москва

Снимка: архив

След започналата преди месеци сага, свързана с проекта за газопровода „Южен поток”, през изминалата седмица се оформи друга тема, около която отново започнаха да прескачат искри между София и Москва. Началото бе във вторник, когато служебният министър на отбраната Велизар Шаламанов, без видима причина или повод, заяви, че руските изтребители и бомбардировачи минават в историята и така ще се сложи край на зависимостта на българските ВВС от Москва. По думите му България, страна-членка на НАТО, може да придобие 8-10 бойни самолети от нов тип.

В пресата веднага изтече информация, че става въпрос най-вероятно за машини втора ръка, американските F-16 или европейските Eurofighter. Спряга се все пак и опцията да се закупят нови шведски машини Gripen. Друг е въпросът дали един служебен министър с мандат около три месеца би трябвало изобщо да се произнася по дългосрочни стратегии от компетенциите на парламент и редовно правителство.

Отказът на София априори от руските Миг-ове при хипотетичен търг за закупуване на самолети явно раздразни Москва, която продава своите военни машини в половината свят. Но нямаше официална реакция. Примамката хвърли руският вицепремиер Дмитрий Рогозин, който в профила си в Туитър написа между другото „Някой си Шаламанов убеди премиера Близнашки за пореден път да предадат Русия… в полза на изтребители втора употреба”. На въдицата се хвана българският външен министър Даниел Митов, който, вместо също да използва Туитър или нещо подобно, официално заяви, че България е суверенна държава, която взема самостоятелни решения и не дължи обяснения пред трети страни. Веднага руските издания с ирония го цитираха, особено в частта за самостоятелните решения на суверенна държава, която е членка на НАТО.

Искри между София и Москва прехвърчаха и по друг повод. В интервю за германския „Франкфуртер алгемайне цайтунг” българският президент Росен Плевнелиев квалифицира Русия като „националистическа и агресивна държава”. Официалната реакция, този път на Москва, не закъсня. Говорителят на руското външно министерство Александър Лукашевич определи думите на Плевнелиев като „недопустима реторика в угода на моментната прозападна конюнктура, която потъпква вековните традиции на дружба и сътрудничество между братските народи на Русия и България”.

Редица наблюдатели, не само в България, констатират с изненада, че най-бедната и корумпирана страна в ЕС, и допреди 25 години най-верен сателит на СССР, сега е сред русофобите в НАТО.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 24

В брой 24 на предаването говорим за (не)познатите съвременни български будители зад граница: С България в сърцето и в далечна Аржентина – интервю с Ружка Николова, председател на Аржентинско-българската фондация в Буенос Айрес; Изборните..

публикувано на 31.10.24 в 12:00

От ЦИК уточниха, че 21 гласа не стигат на "Величие" за влизане в парламента

21 гласа не достигнаха на партия "Величие" за влизане в новия парламент. Това заяви председателят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Росица Матева. ЦИК обяви окончателното разпределение на мандатите в 51-ия парламент "В ЦИК бюлетини не..

публикувано на 31.10.24 в 10:51

Производителите на етерични масла в България обсъждат пътя към устойчиво развитие

Третата национална среща на производителите на етерични масла в България ще се проведе днес в столичния Интер Експо Център. Организатор на форума е Сдружението на производителите на етерични масла "Дестилирано в България", предаде БТА. Заетите в..

публикувано на 31.10.24 в 06:15