Състоялият се на 29 октомври в Букурещ девети Форум за агро-търговия и икономическо сътрудничество между Китай и страните от Централна и Източна Европа роди новината, че България ще бъде регионалният център на това сътрудничество в областта на земеделието. Решено бе в София да бъде създадена Асоциация за насърчаване на сътрудничеството в селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа. Идея, която бе лансирана от страната ни преди година в рамките на предишни срещи в този формат 16+1.
По думите на китайския премиер Ли Къцян, „поднебесната империя” възнамерява през следващите 5 години да удвои търговския си обмен със страните от ЦИЕ и да увеличи значително своите инвестиции. Китайската държава е открила кредитна линия за ЦИЕ в размер на 10 млрд. щатски долара. Областите от интереси за инвестиции са най-вече в сферата на транспорта – изграждане на високоскоростни жп линии, пристанища, пътища, като и строеж на електроцентрали, включително ядрени. Отдавна заявено намерение на Китай е възстановяването на митичния Ориент експрес, този път чрез свръхбързи влакове от Пекин до Париж.
Китай все по-често обръща поглед към ЕС за внос на висококачествени храни, а също и селскостопански стоки. В това отношение България със своите добри традиции в земеделието има какво да предложи. „За нас като земеделска страна е изключително важно ние да бъдем локомотивът на отношенията между Китай и ЦИЕ”, заяви земеделският министър Грудев при подписване на споразумението за създаване у нас на Асоциация за насърчаване на сътрудничеството в селското стопанство между Китай и ЦИЕ. Основната й задача ще бъде да осъществява и улеснява бизнес отношенията между Китай и ЦИЕ. Според г-н Грудев това е първата стъпка за институционализиране на сътрудничеството между страните от формата 16 +1 в областта на земеделието и храните. Асоциацията ще се помещава в българското Министерство на земеделието и храните.
България отдавна е позната на китайския пазар със своето кисело мляко, което се произвежда на място по български лиценз. Съществен пробив бе направен през последните години и по отношение на българските вина. По думите на изпълнителния директор на Агенцията по лозата и виното Красимир Коев, през 2013 г. изнесеното вино за Китай е било 1,5 млн. литра, а само за полугодието на 2014-а износът е достигнал вече 2 млн. литра. Неговите очаквания са до края на годината експортът ни да достигне 4 млн. литра, т.е. ръст от над два пъти. Освен кисело мляко и вино, търсени български стоки в Китай са още родното розово масло, мед и пчелни продукти, преработени меса, плодове и зеленчуци, храни за животни. Ползотворно сътрудническо между двете страни може да се развие още в областта на селскостопанското машиностроене и аграрните науки. Сред партньорите на България извън Европейския съюз, Китай заема вече второ място след Турция като дестинация за българския износ.
Приключи плановият годишен ремонт на шести енергоблок на единствената българска АЕЦ - "Козлодуй". След проверка от ядрения ни регулатор в 10:07 ч. блокът е включен в електроенергийната система на страната. Освен извършения ремонт с цел повишаване на..
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е изпратил писмо до "Продължаваме промяната"-"Демократична България" с предложение за излизане от политическата криза. Информацията е потвърдена от източници на БНР, информира Мария Филева. Борисов е предложил лидерът на..
Патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" отбелязва своя храмов празник днес. Светата обител, символ на българската столица, е храм-паметник, построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго..
В дните 22 и 23 ноември Българската православна църква ще отбележи тържествено 100 години от освещаването на Патриаршеския ставропигиален храм-паметник..
"Инвестирането в хората, образованието, иновациите и технологиите е ключът към успеха в бъдеще", заяви президентът Румен Радев на откриването на бизнес..
В „България днес“ на 22 ноември говорим за това как се осъществява дейността на едно българско сдружение в Гърция, с..