Българите доста охотно и бързо приемат иновациите, въпреки че по принцип сa хора реалисти и даже малко песимисти. Но когато става дума за наистина полезни нови уреди и услуги, колебанията траят сравнително малко. Така, за около 20 години броят на електронните банкови карти в страната достигна този на населението. Естествено, невръстните и малолетни деца не могат да притежават това съвременно разплащателно средство, така че на практика излиза, че много българи притежават по няколко дебитни и кредитни карти. Наскоро проведено изследване от една от най-големите компании в света за банкови карти показва, че близо половината българи биха платили с дебитни карти, ако в съответния магазин има POS терминал, когато става дума за покупка на стойност над 15 евро. Другият предпочитан начин за използване на пластмасовите карти е тегленето на пари в брой от банкомат. А техният брой само в София е около 1000 на трийсетината банки, опериращи в страната. От друга страна, колкото повече намалява сивият сектор в икономиката, толкова по-често заплатите на работещите се изплащат по банков път, което също е предпоставка за по-честото използване на картите както при пазаруване, така и за теглене на пари кеш. Да не забравяме също така и внушителния брой български пенсионери, много от които получават по електронен път месечните си пенсии. Към всичко това трябва да се добави и бумът на електронната търговия, която в действителност е невъзможна, ако не притежаваш банкова карта.
В резултат на всичко това на всеки един български гражданин се пада по една банкова карта, т.е. техният брой в страната надхвърля 7 млн. Естествено, преобладават дебитните карти, като кредитните са седем пъти по-малко. На пазара доминацията на двата световни банкови гиганта Visa и Maestro е тотална и техните две най-популярни карти представляват близо 80% от пластиките в употреба.
За това до каква степен българите имат доверие в картите и навика да ги използват говорят цифрите. Според Българската народна банка, обемът на трансакциите миналата година е надминал 10 млрд. евро, като очакванията за тази година са за ръст от близо 1 млрд. евро.
Твърде често, когато става дума за ползването на банкови карти, се споменава за риска от злоупотреби, фалшификации и кражба на идентичност. Това кара много хора да са извънредно предпазливи и доста негативно настроени към електронните разплащания в интернет например. И в България липсват категорични гаранции, че няма да разкрият ПИН кода ви и да изтеглят незаконно средства от вашата банкова сметка. Засега обаче проблемът е по-скоро на психологическо ниво, отколкото реален, тъй като според експертите престъпленията с банкови карти през миналата година в България са били на стойност скромните 4 млн. евро.
Шуменското село Коньовец отбелязва 160 години от основаването на най-стария конезавод в България. Честванията в стопанството започват на 1 ноември, където представители на Министерството на земеделието и храните и на Държавен фонд "Земеделие" ще..
В петък, 1 ноември, сутринта на места в котловините и низините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще са от 5° до 10°, в София – 6°. През деня ще е слънчево с разкъсана облачност. Максималните температури ще достигат 17° – 22°, в..
Хора с ментални затруднения ще споделят своята уникална гледна точка към архитектурното наследство на София във фотографската изложба "Архитектурни истории от Стара София". Откриването е на 1 ноември в Културното пространство на Централни хали в..
Кратки текстове на руски и немски език от сайта на Радио България, станаха част от урока за Деня на народните будители на ученици от 81 СУ "Виктор Юго"..
Спорове в Хърватия около изпращането на военни в мисията на НАТО в подкрепа на Украйна Заместник генералният секретар на НАТО Борис..
21 гласа не достигнаха на партия "Величие" за влизане в новия парламент. Това заяви председателят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Росица..